Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUTP staje się Politechniką Bydgoską. Trwają uroczyste obchody
Małgorzata Gotowska, Marek Adamski
31.08.2021 | 15:47

UTP staje się Politechniką Bydgoską. Trwają uroczyste obchody

Na zdjęciu: Władze Politechniki Bydgoskiej - rektor prof. Marek Adamski i prorektor dr Małgorzata Gotowska - wprowadzają uczelnię w nowy etap.

Fot. Szymon Fiałkowski

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy staje się Politechniką Bydgoską. Na dzień przed oficjalną zmianą nazwy uczelni odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych.

Wtorkowe obchody na terenie fordońskiego kampusu Politechniki Bydgoskiej rozpoczęły się od uroczystego posiedzenia senatu uczelni. – Zebraliśmy się tu w czasie jubileuszu i zmian naszej Alma Mater – podkreślił na wstępie rektor uczelni prof. Marek Adamski. 70 lat od założenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej bydgoska szkoła wyższa staje się politechniką, co jak powiedział Adamski jest nową kartą w historii nie tylko uczelni, ale również środowiska akademickiego w Polsce, regionu oraz Bydgoszczy.

Rektor Politechniki Bydgoskiej zauważył, że w tym roku udało się zwieńczyć trwającą od ponad 20 lat dyskusje na temat zmiany charakteru uczelni. – Koncepcję przekształcenia UTP w politechnikę poparła w referendum zdecydowana większość pracowników uczelni – mówił prof. Adamski. Proces legislacyjny przebiegł bardzo szybko – jak zauważył rektor, było to możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu ministra Łukasza Schreibera. 24 czerwca ustawa o zmianie nazwy UTP została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co umożliwiło wprowadzenie jej w życie już od 1 września.
Przekształcenie w Politechnikę Bydgoską jest naturalną konsekwencją rozwoju największej w województwie kujawsko-pomorskim uczelni technicznej. Będziemy najmłodszą politechniką w kraju, ale z 70-letnim doświadczeniem. Chcemy podkreślić inżynierski rodowód oraz jasno wyznaczyć kierunek, w którym będziemy się rozwijać. To inicjatywa oczekiwana nie tylko przez społeczność akademicką, ale również otoczenie biznesowo-gospodarcze. Jako politechnika chcemy być jeszcze bliżej przedsiębiorców i wzmacniać potencjał akademicki i gospodarczy Bydgoszczy i regionu – powiedział Adamski.

Obecny na obchodach minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznaczył, że UTP spełniał wszelkie warunki do zmiany w politechnikę. – Potrzebujemy silnych uczelni we wszystkich miejscach w Polsce. Politechnika Bydgoska znakomicie wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju – mówił w swoim wystąpieniu Czarnek. Jako prezent z okazji nowego etapu w historii uczelni przekazał symboliczny czek na 282 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na przystosowanie uczelni do nowych przepisów przeciwpożarowych. Później minister wręcz pracownikom uczelni odznaczenia państwowe.

Podczas senatu nastąpiło też przekazanie nowych insygniów rektorskich i nowych sztandarów uczelni i poszczególnych jej wydziałów. Swoje wystąpienia mieli również m.in. minister Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz marszałek Piotr Całbecki. Po posiedzeniu nastąpiło uroczyste odsłonięcie złożonej z wielkich liter instalacji z nową nazwą w centralnym miejscu kampusu oraz , a także otwarcie Alei Rektorów, upamiętniającej wszystkich akademików, którzy w ciągu siedmiu dekad kierowali uczelnią.

W dzisiejszym uroczystym posiedzeniu senatu uczelni i pozostałych obchodach związanych z jubileuszem wydarzeniach uczestniczą władze ponad 40 wyższych szkół publicznych z całej Polski, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i przedstawiciele władz samorządowych. Zwieńczeniem wydarzenia jest uroczysty bankiet – jego uczestnicy o północy powitają Politechnikę Bydgoską.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lok_pat
lok_pat
10 dni temu

No i jednak można szybko i skutecznie?? Szkoda tylko, że wiele tysięcy podpisów pod Bydgoską Uczelnią Medyczną zostało zgodnie przez wszystkie strony schowane do…”szuflady”. Jak widać politechnika nie bolała tak naszych sąsiadów jak „ich” Akademia Medyczna?? Za chwilę kolejne wybory, zapewne temat bedzie odgrzebany ale czy załatwiony???

Last edited 10 dni temu by lok_pat

Powiązane treści