Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUzdrowiska wznawiają działalność. Przed leczeniem trzeba wykonać test na koronawirusa
ciechocinek
03.06.2020 | 15:51

Uzdrowiska wznawiają działalność. Przed leczeniem trzeba wykonać test na koronawirusa

Na zdjęciu: Od 15 czerwca sanatoria w Ciechocinku i innych polskich uzdrowiskach wznawiają działalność.

Fot. Wallpaperflare

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa.

Sanatoria wznawiają swoją działalność zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja. Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim skierowania będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy:

  • mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca – realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,
  • mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca,
  • musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni)
  • kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej oraz leczenia sanatoryjnego jest negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa SARS-CoV-2. W przypadku dzieci do lat 6 ujemny wynik testu musi mieć również jego opiekun. Pacjent powinien wykonać test nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań drive-thru – sfinansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu – uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

– O tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ. W przypadku pacjentów, którzy przerwali leczenie uzdrowiskowe po dniu 15 marca i mieli zrealizowanych mniej niż 15 dni sanatoryjnych, NFZ przygotuje możliwość kontynuowania leczenia sanatoryjne lub rehabilitacji sanatoryjnej na dotychczasowych zasadach. Uzdrowisko uzgodni z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia – nie może być on jednak późniejszy, niż 30 września br.

WAŻNE: Pacjenci nie muszą obecnie przychodzić do siedzib K-POW NFZ. Pracownicy Funduszu wyślą do wszystkich pacjentów pisemną informację, w której będą zawarte szczegółowe wytyczne: co obecnie  ma zrobić pacjent, gdzie i kiedy powinien zgłosić się na badanie i co dalej ma zrobić po badaniu.

W Bydgoszczy testy na koronawirusa można wykonać w:

  • Szpitalu MSW (Markwarta 4-6, tel. 52 58 26 201,  weekend: 52 58 26 341) – przyjmowanie pacjentów od 12:00 do 14:00
  • Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii (Seminaryjna 1, tel. 52 325-67-19) – czynne całą dobę
  • Szpital Zakaźny (Floriana 12,  tel. 32-55-607) – przyjmowanie pacjentów od 10:00 do 12:00
  • Centrum Onkologii (Romanowskiej 2, tel. 374-38-86) – przyjmowanie pacjentów od 12:00 do 14:00

Szczegółowe informacje, oraz adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są:

– na stronie internetowej K-POW NFZ – www.nfz-bydgoszcz.pl
– pod numerem bezpłatnej, całodobowej, czynnej 7 dni w tygodniu Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 oraz pod specjalnie dedykowanymi numerami telefonów do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego K-POW NFZ : 52 325 29 25 i 52 325 29 34 (czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści