Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy powstaną farmy fotowoltaiczne. Inwestorem będzie KPEC

Dodano: 18.05.2023 | 15:03

Na zdjęciu: W wytwarzanie prądu z paneli słonecznych inwestuje także KPEC.

Fot. nadesłane

KPEC Spółka z o.o. zwiększa wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii. Spółka prowadzi obecnie postępowanie przetargowe na wykonanie projektu instalacji fotowoltaicznej w rejonie Bydgoszczy – Wschód. Podobna infrastruktura ma powstać także na Osowej Górze.

Od kilku lat odnawialne źródła energii przeżywają ogromny rozwój. Tylko w latach 2015-2021 ich moc w Polsce wzrosła dwukrotnie. Największy jest oczywiście udział fotowoltaiki, która w tym czasie zanotowała aż 60-krotny wzrost!

Eksperci są zgodni, że w najbliższych latach panele słoneczne będą wytwarzać coraz więcej prądu, a udział OZE w rynku będzie stale rósł. Wraz z rozwojem paneli PV zaczęto budować farmy fotowoltaiczne. To instalacje składające się z dziesiątek, a nawet setek modułów ustawionych na wspólnej przestrzeni.

W wytwarzanie prądu z paneli słonecznych inwestuje także KPEC. Na dwóch działkach przy ul. Inwalidów, w pobliżu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, spółka planuje wybudować farmę fotowoltaiczną PV Bydgoszcz – Wschód. Jej planowana moc to 12 MW.

Obecnie KPEC szuka wykonawcy projektu budowlanego oraz branżowych projektów technicznych na potrzeby budowy. Przetarg został ogłoszony 21 kwietnia, natomiast otwarcie ofert zaplanowano na 24 maja.

Kryterium wyboru będzie cena, zaś minimalny okres gwarancji jakości oraz rękojmi ustalono na 36 miesięcy. Wykonawca będzie miał 360 dni na wykonanie zamówienia od momentu podpisania umowy.

Podobna instalacja – ale o mocy 2 MW – ma powstać także na Osowej Górze. Lokalizację zaplanowano w pobliżu ciepłowni przy ul. Spiżowej.

Aktualnie Spółka korzysta z siedmiu instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy od 40 do 49,5 kW każda. – Odnawialne Źródła Energii to przyszłość, dlatego jako Spółka stawiająca na nowoczesne oraz ekologiczne rozwiązania, chcemy budować farmy fotowoltaiczne o coraz większej mocy – mówi Tomasz Lewandowski z Biura Zarządu KPEC