[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy powstaną osiedlowe centra seniora

Dodano: 16.06.2022 | 15:22

Na zdjęciu: Miasto planuje uruchomić pilotażowo cztery osiedlowe centra seniora.

Fot. Pxhere

W Bydgoszczy pilotażowo powstaną cztery osiedlowe centra seniora. Miasto czeka na zgłoszenia organizacji pożytku publicznego, które poprowadzą tego typu punkty i oferuje im finansowe wsparcie w łącznej wysokości 200 tysięcy złotych.

Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, każde z czterech uruchomionych pilotażowo, na sześć miesięcy, osiedlowych centrów seniora ma być ogólnodostępnym obiektem dla osób starszych, świadczącym usługi i zajęcia dedykowane bydgoszczanom. Mogą to być szkolenia, konsultacje oraz działania kulturalno-edukacyjne.

Osiedlowe Centra Seniorów pod nazwą „Bydgoszcz Seniorom” mogą poprowadzić organizacje pożytku publicznego, zainteresowane rozpoczęciem działań z seniorami oraz te które chcą uzupełnić swoją dotychczasową ofertę dla seniorów z finansowym wsparciem miasta. Wartość dofinansowania jednego punktu wynosi do 50 tysięcy złotych; łącznie w konkursie mamy do rozdania 200 tysięcy złotych. Na oferty czekamy do końca czerwca – podali urzędnicy.

Centra seniora – w wyznaczonych dniach i godzinach – mają oferować poradnictwo senioralne. Każda starsza osoba będzie mogła odwiedzić Centrum i zapytać choćby o to, gdzie załatwić urzędową sprawę, jakie imprezy rozrywkowe czy kulturalne planowane są w najbliższych dniach, czy wreszcie z jakiego rodzaju zajęć skorzystać można bezpośrednio w Centrum „Bydgoszcz Seniorom”.

Każdy z czterech punktów będzie mieć własny program zajęć, warsztatów, spotkań towarzyskich szkoleń i imprez kulturalnych. Działalność doradcza dostępna będzie dla wszystkich chętnych, a na zajęcia obowiązywać będą zapisy. Infrastruktura centrów, sala i zaplecze gastronomiczne służyć będzie ponadto formalnym i nieformalnym grupom seniorów, które poszukują miejsca spotkań w większym gronie.

Pierwsze centra otwarte zostaną na pół roku w formule pilotażowej. Ale na tym nie koniec. W listopadzie przeprowadzone zostanie ewaluacja programów i w zależności od popularności i potrzeb planowana będzie kontynuacja i rozwijanie projektu – podkreśla biuro prasowe bydgoskiego ratusza. Dla organizacji zainteresowanych prowadzeniem centrum organizowane jest spotkanie informacyjne, na którym szczegółowo omówione zostaną założenia konkursu. Spotkanie odbędzie się w środę, 22 czerwca o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Gdańskiej 5.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
3 miesięcy temu

Pomysł nawet fajny, ale ciekawa jestem jak to będzie wyglądac w praktyce. Moja mama ma problem ze stawami i ciężko jej chodzić. Chociaż jak bylysmy na paru sesjach w Osielsku na terapii normobarycznej to jej się dużo poprawilo. Ona by chętnie poszła na takie zajęcia, tylko czy byłaby osoba, która by jej pomogła tam dotrzeć?