W Bydgoszczy powstaną tężnie. Na trzech osiedlach
Dodano: 28.11.2018 | 12:43Na zdjęciu: Tężnie w Bydgoszczy będą wzorowane na tych, które powstały w Łodzi.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
W Bydgoszczy powstaną osiedlowe tężnie. Rozwiązanie znane z Łodzi zagości w różnych częściach miasta.
Projekt realizacji podświetlonych minitężni solankowych został zgłoszony jako projekt ponadosiedlowy w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu otrzymał on blisko 3,3 tysiąca głosów i zajął drugie miejsce, za projektem rewitalizacji fragmentu Starego Kanału Bydgoskiego. Projekt został przekazany do realizacji.
ZOBACZ WYNIKI BYDGOSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2018
Tężnie osiedlowe, wzorowane na tych znanych m.in. z Ciechocinka czy Inowrocławia, powstały w Łodzi. Łącznie powstało ich tam aż 11. Ich działanie polega na tym, że ociekająca po tarninie solanka rozbija się o poszczególne gałązki, dzięki czemu częściowo wyparowuje, nasycając powietrze solnym aerozolem. Solanka w tężni ma stężenie od 4 do 10%. Jak przekonują specjaliści, spędzenie dwóch godzin w pobliżu tężni odpowiadają trzydniowemu pobytowi nad morzem.
Pomysłodawczynią projektu budowy tężni na bydgoskich osiedlach jest Dorota Lakner. Jak mówiła, pozazdrościła ona tego typu instalacji w innych miastach i postanowiła zgłosić ten projekt w tegorocznej edycji BBO – pierwszej, która obejmuje zadania ponadosiedlowe.
– Bydgoszczanie zyskają coś nowego. Zaczynamy od trzech, ale liczę, że mieszkańcy pokochają tężnie i powstaną kolejne projekty. Projekt wpisuje się też w kampanię antysmogową – powiedziała Lakner podczas konferencji, na której ogłoszono wyniki BBO. Zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel podkreślił, że zarówno rewitalizacja nabrzeża kanału, jak i tężnie to projekty miastotwórcze.
Projekt zakłada budowę minitężni – wraz z ułożeniem kostki i ustawieniem ławek – przy ul. Rekinowej na Osowej Górze, na Wyżynach (na skwerze im. Gen. Aleksandra Wilka Krzyzanowskiego, przy ul. Modrakowej i Kragujewca). Trzecia powstanie w Fordonie – na razie nie jest znana jej lokalizacja. Pomysłodawczyni początkowo chciała ją umieścić na terenie Starego Fordonu, lecz wskazana przez nią działka ma inne przeznaczenie w planie miejscowym. Dokładny zakres zadania będzie wynikał z dokumentacji projektowej i będzie dostosowany do środków przeznaczonych na te zadania.
Istnieje szansa, że poza tężniami z projektu ponadosiedlowego podobna konstrukcja powstanie też w ramach „tradycyjnego” BBO. W głosowaniu na Kapuściskach trzecie miejsce zajął projekt tężni solankowej przy ulicy Murarzy – miasto sprawdzi, czy dostępne środki wystarczą na zrealizowanie zadania np. w nieco ograniczonym zakresie.
- Nowa restauracja w Bydgoszczy. Będzie największa w mieście - 11 października 2024
- Festiwal Książki w Bydgoszczy w ten weekend. Wśród gości Katarzyna Bonda - 11 października 2024
- Skarb Bydgoski jest bydgoski. Muzeum Okręgowe stało się jego właścicielem [ZDJĘCIA] - 10 października 2024