Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeW Bydgoszczy powstanie pierwszy przystanek wiedeński. Zniknie „zatoka tramwajowa”
tramwaj Focha
02.02.2016 | 19:50

W Bydgoszczy powstanie pierwszy przystanek wiedeński. Zniknie „zatoka tramwajowa”

Infrastrukturę drogową w ciągu ulicy Focha czekają spore zmiany. To efekt konsultacji drogowców z mieszkańcami.

Na zdjęciu: Tramwaj linii nr 8 na przystanku Plac Teatralny, który zostanie przebudowany.

Fot. Sebastian Torzewski

Drogowcy zakończyli analizę wniosków z konsultacji dotyczących przebudowy ulicy Focha. W ich efekcie udogodnienia zyskają zarówno pasażerowie komunikacji miejskiej, jak i rowerzyści.

Najważniejszą informacją jest decyzja o budowie na przystanku Plac Teatralny wzniesienia zwanego przystankiem wiedeńskim. To rozwiązanie dedykowane szczególnie osobom niepełnosprawnym i starszym – przystanek znajduje się na tym samym poziomie, co chodnik. Poprawia ono także bezpieczeństwo – kierowcy muszą bowiem zwolnić przed wjazdem na wyspę, bez względu na to, czy na przystanku stoi aktualnie tramwaj czy też nie. Przebudowana zostanie również znajdująca się na przystanku zatoka, która – z racji objęcia nią także części tramwajowej – była nazywana jedyną w kraju „zatoką tramwajową”.

To jednak niejedyna zmiana, która nastąpi na ulicy Focha. Przejścia dla pieszych na wysokości Opery Nova nie będą już asymetryczne – będą znajdowały się w linii. – Oznacza to, że przystanek autobusowy zostanie przesunięty bliżej łuku jezdni, w stronę centrum – wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Rozbudowie ulegnie infrastruktura rowerowa – będzie ona wzbogacona między innymi o zjazdy z obu mostów Solidarności w stronę bulwarów nad Brdą. Nowe drogi dla rowerów, prowadzące już od ronda Grunwaldzkiego, będą połączone z tymi, które powstały przy okazji budowy linii tramwajowej do dworca głównego oraz z obecnie projektowanymi w ciągach ulicy Kruszwickiej i Grunwaldzkiej.

Nie wszystkie pomysły przewijające się w konsultacjach będą zrealizowane. Drogowcy badali możliwość wytyczenia wzdłuż ul. Focha trambuspasa w kierunku ronda Jagiellonów, ale według ich analiz sprowadzenie ruchu kołowego do jednego pasa na południowej jezdni może doprowadzić do poważnych zatorów. Z podobnych przyczyn nie powstanie na wysokości placu Teatralnego równoległy przystanek komunikacji miejskiej w kierunku węzła Garbary.

Problemem w realizacji projektu zmian na ulicy Focha jest ich termin. Jak zapowiada ZDMiKP, będą one możliwe dopiero wówczas, gdy rozbudowane zostaną inne arterie w mieście, między innymi trasa W-Z, która docelowo ma zyskać drugi pas w obu kierunkach.


Powiązane treści