Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 3 • L 2
2C
Nd
2C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy wyrośnie kolejna łąka kwietna. Powstanie przy Fordońskiej i Kamiennej
11.02.2021 | 04:36

W Bydgoszczy wyrośnie kolejna łąka kwietna. Powstanie przy Fordońskiej i Kamiennej

Na zdjęciu: Łąka kwietnia powstanie na terenie pomiędzy Fordońską i Kamienną, tuż przy pętli Wyścigowa.

Fot. Szymon Fiałkowski

Pomiędzy ulicami Fordońską i Kamienną oraz pętlą Wyścigowa powstanie kolejna w Bydgoszczy łąka kwietna. Zadanie będzie zrealizowane w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

“Trójkąt” położony pomiędzy dwoma ważnymi bydgoskimi ulicami a pętlą Wyścigowa to obecnie teren pokryty trawą i nielicznymi drzewami. W ziemi znajduje się jednak wiele pozostałości po istniejącym tam przed laty składzie materiałów budowlanych oraz placu budowy linii tramwajowej do Fordonu.

Pomysł ożywienia przestrzeni pomiędzy Kamienną, Fordońską i Wyścigową został zgłoszony do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. Zgodnie z wizją wnioskodawcy, teren o powierzchni ponad 1 hektara miał zostać zaadaptowany na łąkę kwietną. Pomysł zyskał aprobatę mieszkańców i został przeznaczony do realizacji w ramach budżetu na osiedle Bydgoszcz Wschód – Siernieczek.

W tym tygodniu ratusz ogłosił postępowanie na wykonanie łąki kwietnej. Jej projekt zakłada wykonanie kilku wyniesionych powierzchni „wysp” na których zostaną założone łąki kwietne. Pomiędzy projektowanymi „wyspami” pozostanie istniejący układ i forma terenu. Takie rozwiązanie jest podyktowane tym, że – jak wspominaliśmy – stan gruntu niekorzystnie wpływa na bezpośrednie posianie łąki kwietnej. Na łące zostaną posiane miododajne rośliny kwitnące, dzięki czemu teren przy Fordońskiej i Kamiennej ma stać się miejscem do życia dla dzikich owadów zapylających. Łąki kwietne są też rezerwuarami wody opadowej, która dzięki zacienieniu roślin łąkowych, nie odparowuje szybko z powierzchni gruntu oraz ograniczają także poziom smogu w mieście. Inną zaletą takiej formy zagospodarowania terenu jest też ograniczenie pielęgnacji do dwóch zabiegów koszenia w sezonie.

[01] Łąka kwietna - Fordońska - Kanienna - PLAN-1Tak ma wyglądać łąka kwietna przy Fordońskiej i Kamiennej. Mat. UMB

Koncepcja projektowa zakłada też wykonanie elementów małej architektury oraz domków dla zapylaczy, jeży oraz ptaków. Na terenie przy pętli Wyścigowa mają powstać nietypowe ławki, wykorzystujące istniejące obecnie na tym terenie kłody drewna akacjowego i betonowe bloki.

Jak czytamy w dokumentacji projektowej, po zasianiu łąki obecny „nudny” teren miejski ma zamienić w atrakcyjną przestrzeń do relaksu, wypoczynku oraz edukacji. – Poprawi to estetykę miejsca, wzbogaci walory krajobrazowe, siedliskowe oraz umożliwi poszerzanie wiedzy, przez młodych mieszkańców Bydgoszczy, w zakresie fauny i flory. Ponadto obniży emisję wysp ciepła, hałasu i smogu – podkreślają autorzy projektu.

Wykonawca łąki ma dokonać jej założenia w terminie najpóźniej do 15 kwietnia 2021 roku. Pozostałe prace mogą być wykonane do końca kwietnia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści