[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W niedzielę manifestacja na Starym Rynku. „Bydgoszcz zostaje w UE”

Dodano: 09.10.2021 | 10:38

Na zdjęciu: W ostatnich miesiąch na Starym Rynku odbywały się manifestacje m.in. Strajku Kobiet oraz w obronie mediów.

Fot. Szymon Fiałkowski

„Bydgoszcz zostaje w UE” – kampanię pod takim hasłem przeprowadził w piątek urząd miasta. To odpowiedź na czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydował o wyższości konstytucji nad prawem unijnym, co – zdaniem opozycji – jest kolejnym krokiem w drodze do wyprowadzenia Polski z Unii. W niedzielę w całym kraju, także w Bydgoszczy, odbędą się manifestacje.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że interpretacja artykułu 1. i 19. Traktatu o UE, którą przedstawia Trybunał Sprawiedliwości UE, jest sprzeczna z konstytucją. Orzeczenie ma być wykorzystywane przez rząd w dyskusjach o wykonywaniu orzeczeń TSUE i ewentualnych karach za ich niewykonywanie, a także w sprawie pieniędzy z funduszu odbudowy. Postępowanie przeprowadzono na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. O jego umorzenie apelował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Orzeczenie wywołało szybką reakcję środowisk opozycyjnych. Jak przekonuje Komitet Obrony Demokracji, „szaleńcza polityka ignorancji i agresji PiS oraz wadliwe orzeczenie trybunału przybliżają wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej”. Politycy PiS odpowiadają jednak, że już wcześniej wyższość konstytucji krajowej nad prawem UE ogłoszono m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Hiszpanii czy Włoszech. – W świetle tych faktów, trudno jest mi zrozumieć poruszenie części mediów i polityków, które wywołało wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Powiem więcej – obrońcy Konstytucji RP powinni być tym wyrokiem głęboko usatysfakcjonowani – napisał minister Łukasz Schreiber. – Za szkodliwe uważam natomiast powtarzanie kłamliwych tez o rzekomym Polexicie. Polska jest pełnoprawnym członkiem UE i w tej materii nic się nie zmienia. Mamy takie same prawa jak inne państwa członkowskie i chcemy, aby były one respektowane. Taka postawa leży w interesie Polski – dodał.
Przeciw wobec orzeczenia TK wyraziły także samorządy w miastach przeciwnych Prawu i Sprawiedliwości. Nie inaczej było w Bydgoszczy. Z samego rana na facebookowych stronach urzędu miasta i prezydenta Rafała Bruskiego pojawiła się flaga Unii Europejskiej z opisem „Bydgoszcz zostaje w UE”. Przez cały dzień publikowano też posty przypominające, jakie inwestycje zrealizowano w mieście z wykorzystaniem środków unijnych.

Jak wylicza ratusz, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej Bydgoszcz pozyskała ponad 3 miliardy złotych na inwestycje i rozwój, a efekty „widać na każdym kroku”. – Myślę, że większość bydgoszczanek i bydgoszczan wie, że kluczowe inwestycje realizowane w naszym mieście w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstały dzięki dofinansowaniu unijnemu. Podróżujemy nowoczesnymi tramwajami do Fordonu oraz wzdłuż ul. Kujawskiej, nasze śmieci nie trafiają już na wysypisko, a bydgoska „kranówka” nie różni się jakością od wody w butelkach – stwierdził prezydent Rafał Bruski, który wymienił też rozbudowaną ulicę Grunwaldzką, tysiące miejsc pracy w parku przemysłowym czy programy podnoszące kwalifikacje zawodowe i umiejętności

Ostatnie inwestycje zrealizowane z dofinansowaniem unijnym to m.in. rewitalizacja Młynów Rothera, odbudowa Teatru Kameralnego i remont Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej. Nowe mosty tramwajowe między Fordońską i Toruńska także mają powstać z unijnym wsparciem. – Nie można jednak spłycać naszej obecności w Unii Europejskiej wyłącznie do wymiaru finansowego. Swobodny przepływ ludzi i towarów, w tym podróże bez granic, dialog zamiast siły, poszanowanie godności każdego człowieka, tolerancja, wyrównywanie szans i przywiązanie do zasad praworządności to wartości, które zasługują na szczególną uwagę i szacunek. To fundament, który pozwolił zbudować dekady pokoju i dynamicznego rozwoju – przypomniał Bruski.

W niedzielę o godz. 18:00 w całej Polsce odbędą się manifestacje. Największa – na placu Zamkowym w Warszawie, do udziału w której zachęca Donald Tusk. W Bydgoszczy protest odbędzie się na Starym Rynku. Do przyjścia na główny plac miasta nawołuje m.in. wiceprezydent Michał Sztybel. – Potrafię liczyć lepiej niż Patryk Jaki. Wartości demokratyczne są mi bliższe niż model putinowskiego państwa. Chcę Polski w Unii Europejskiej – napisał na Twitterze zastępca prezydenta, nawiązując do niedawnej konferencji prasowej Patryka Jakiego, który przekonywał, że bilans obecności Polski w UE wcale nie jest taki korzystny. – Kto może być obecny w Warszawie, to łączy się z nami duchowo z placu Zamkowego – dodał Sztybel.

We wtorek opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie OKO.press i Gazety Wyborczej. Wynika z niego, że co drugi Polak uważa, że polityka Prawa i Sprawiedliwości może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej, zaś 88% pragnie pozostanie w UE.

W niedzielę manifestacja na Starym Rynku. "Bydgoszcz zostaje w UE"
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
1 rok temu

Tusk to zaden autorytet mam gdzieś wasza polityczna manifestacje…

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Najgorsze ze pisiory kłamią, że w Niemczech Czechach czy Francji tez trybunały stwierdziły wyższość konstytucji danego kraju bad prawem unijnym. To kłamstwo w żywe oczy i to jest tragedia, że wielu ludzi nie ma o tym pojęcia i bezmyślnie uznaje wyrok trzeciorzednej prawniczki , która sami prawnicy chcieli usunąć z funkcji sędziego bo nawet w prostych sprawach bedac sędzina w Poznaniu wydawała mylne wyroki

Adam
Adam
1 rok temu

Jak długo trzeba czekać na rozum, którego się zgubiło. Polecam tym co się pogubili skecz Pana Jana Kobusxewskiego o zgubionym rozumie.

Adsm
Adsm
1 rok temu

Po co Bruski się tak angażuje w tą polityczną awanturę? Potem będzie stękał, że nie dostaje funduszy od rządu. Czy Zaleski z Torunia się tak wygłupia? Gdzie jest. Toruń a co zrobił z Bydgoszczą Bruski? Baw się tak dalej ……..