[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W niedzielę manifestacja na Starym Rynku. „Bydgoszcz zostaje w UE”

Dodano: 09.10.2021 | 10:38

Na zdjęciu: W ostatnich miesiąch na Starym Rynku odbywały się manifestacje m.in. Strajku Kobiet oraz w obronie mediów.

Fot. Szymon Fiałkowski

„Bydgoszcz zostaje w UE” – kampanię pod takim hasłem przeprowadził w piątek urząd miasta. To odpowiedź na czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydował o wyższości konstytucji nad prawem unijnym, co – zdaniem opozycji – jest kolejnym krokiem w drodze do wyprowadzenia Polski z Unii. W niedzielę w całym kraju, także w Bydgoszczy, odbędą się manifestacje.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że interpretacja artykułu 1. i 19. Traktatu o UE, którą przedstawia Trybunał Sprawiedliwości UE, jest sprzeczna z konstytucją. Orzeczenie ma być wykorzystywane przez rząd w dyskusjach o wykonywaniu orzeczeń TSUE i ewentualnych karach za ich niewykonywanie, a także w sprawie pieniędzy z funduszu odbudowy. Postępowanie przeprowadzono na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. O jego umorzenie apelował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Orzeczenie wywołało szybką reakcję środowisk opozycyjnych. Jak przekonuje Komitet Obrony Demokracji, „szaleńcza polityka ignorancji i agresji PiS oraz wadliwe orzeczenie trybunału przybliżają wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej”. Politycy PiS odpowiadają jednak, że już wcześniej wyższość konstytucji krajowej nad prawem UE ogłoszono m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Hiszpanii czy Włoszech. – W świetle tych faktów, trudno jest mi zrozumieć poruszenie części mediów i polityków, które wywołało wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Powiem więcej – obrońcy Konstytucji RP powinni być tym wyrokiem głęboko usatysfakcjonowani – napisał minister Łukasz Schreiber. – Za szkodliwe uważam natomiast powtarzanie kłamliwych tez o rzekomym Polexicie. Polska jest pełnoprawnym członkiem UE i w tej materii nic się nie zmienia. Mamy takie same prawa jak inne państwa członkowskie i chcemy, aby były one respektowane. Taka postawa leży w interesie Polski – dodał.
Przeciw wobec orzeczenia TK wyraziły także samorządy w miastach przeciwnych Prawu i Sprawiedliwości. Nie inaczej było w Bydgoszczy. Z samego rana na facebookowych stronach urzędu miasta i prezydenta Rafała Bruskiego pojawiła się flaga Unii Europejskiej z opisem „Bydgoszcz zostaje w UE”. Przez cały dzień publikowano też posty przypominające, jakie inwestycje zrealizowano w mieście z wykorzystaniem środków unijnych.

Jak wylicza ratusz, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej Bydgoszcz pozyskała ponad 3 miliardy złotych na inwestycje i rozwój, a efekty „widać na każdym kroku”. – Myślę, że większość bydgoszczanek i bydgoszczan wie, że kluczowe inwestycje realizowane w naszym mieście w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstały dzięki dofinansowaniu unijnemu. Podróżujemy nowoczesnymi tramwajami do Fordonu oraz wzdłuż ul. Kujawskiej, nasze śmieci nie trafiają już na wysypisko, a bydgoska „kranówka” nie różni się jakością od wody w butelkach – stwierdził prezydent Rafał Bruski, który wymienił też rozbudowaną ulicę Grunwaldzką, tysiące miejsc pracy w parku przemysłowym czy programy podnoszące kwalifikacje zawodowe i umiejętności

Ostatnie inwestycje zrealizowane z dofinansowaniem unijnym to m.in. rewitalizacja Młynów Rothera, odbudowa Teatru Kameralnego i remont Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej. Nowe mosty tramwajowe między Fordońską i Toruńska także mają powstać z unijnym wsparciem. – Nie można jednak spłycać naszej obecności w Unii Europejskiej wyłącznie do wymiaru finansowego. Swobodny przepływ ludzi i towarów, w tym podróże bez granic, dialog zamiast siły, poszanowanie godności każdego człowieka, tolerancja, wyrównywanie szans i przywiązanie do zasad praworządności to wartości, które zasługują na szczególną uwagę i szacunek. To fundament, który pozwolił zbudować dekady pokoju i dynamicznego rozwoju – przypomniał Bruski.

W niedzielę o godz. 18:00 w całej Polsce odbędą się manifestacje. Największa – na placu Zamkowym w Warszawie, do udziału w której zachęca Donald Tusk. W Bydgoszczy protest odbędzie się na Starym Rynku. Do przyjścia na główny plac miasta nawołuje m.in. wiceprezydent Michał Sztybel. – Potrafię liczyć lepiej niż Patryk Jaki. Wartości demokratyczne są mi bliższe niż model putinowskiego państwa. Chcę Polski w Unii Europejskiej – napisał na Twitterze zastępca prezydenta, nawiązując do niedawnej konferencji prasowej Patryka Jakiego, który przekonywał, że bilans obecności Polski w UE wcale nie jest taki korzystny. – Kto może być obecny w Warszawie, to łączy się z nami duchowo z placu Zamkowego – dodał Sztybel.

We wtorek opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie OKO.press i Gazety Wyborczej. Wynika z niego, że co drugi Polak uważa, że polityka Prawa i Sprawiedliwości może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej, zaś 88% pragnie pozostanie w UE.

W niedzielę manifestacja na Starym Rynku. "Bydgoszcz zostaje w UE"
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
10 miesięcy temu

Tusk to zaden autorytet mam gdzieś wasza polityczna manifestacje…

Sebastian
Sebastian
10 miesięcy temu

Najgorsze ze pisiory kłamią, że w Niemczech Czechach czy Francji tez trybunały stwierdziły wyższość konstytucji danego kraju bad prawem unijnym. To kłamstwo w żywe oczy i to jest tragedia, że wielu ludzi nie ma o tym pojęcia i bezmyślnie uznaje wyrok trzeciorzednej prawniczki , która sami prawnicy chcieli usunąć z funkcji sędziego bo nawet w prostych sprawach bedac sędzina w Poznaniu wydawała mylne wyroki

Adam
Adam
10 miesięcy temu

Jak długo trzeba czekać na rozum, którego się zgubiło. Polecam tym co się pogubili skecz Pana Jana Kobusxewskiego o zgubionym rozumie.

Adsm
Adsm
10 miesięcy temu

Po co Bruski się tak angażuje w tą polityczną awanturę? Potem będzie stękał, że nie dostaje funduszy od rządu. Czy Zaleski z Torunia się tak wygłupia? Gdzie jest. Toruń a co zrobił z Bydgoszczą Bruski? Baw się tak dalej ……..