Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W niedzielę wielka inscenizacja historyczna na Starym Rynku. Poczujemy się jak w 1920 roku!

Dodano: 15.01.2020 | 14:29

Na zdjęciu: Powitanie oddziału saperów pod dowództwem podpułkownika Witolda Butlera w styczniu 1920 roku na Starym Rynku. Wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy będzie ukazane na niedzielnej rekonstrukcji.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji przybycia wojsk polskich do Bydgoszczy w styczniu 1920 roku. Inscenizacja odbędzie się w niedzielę o godzinie 14:00 na Starym Rynku. 

Podczas rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat zobaczymy pułki ułanów na koniach, historyczne samochody, zaprzęgi wojskowe, żołnierzy w mundurach różnych pułków oraz gazeciarzy z pamiątkowym wydaniem Dziennika Bydgoskiego z 21 stycznia 1920 roku, którego nagłówki wołały „Cześć! Cześć!”. Przewiduje się, że w odtworzeniu przyjazdu wojsk weźmie udział pół tysiąca osób. Do Bydgoszczy przyjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Żołnierze w mundurach pojawią się na ulicach naszego miasta już od piątku.

Inscenizacja odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia o godzinie 14:00 na Starym Rynku. Urząd miasta zachęca do tego, by na spotkanie w sercu Bydgoszczy zabrać ze sobą miejską flagę. W obrębie rynku pojawią się narodowe akcenty – na choince zawisną biało-czerwone kotyliony, a ratusz, Stary Rynek i Mostowa zostaną przyozdobione w biało-czerwone flagi.

W niedzielę miasto przygotowało szereg atrakcji: na Długiej zaparkuje zabytkowy autobus, a w nim specjalna wystawa poświęcona komunikacji miejskiej w Bydgoszczy w latach 1920-2020. W zabytkowym tramwaju znajdzie się natomiast Punkt Werbunkowy do Wojska Polskiego. W restauracji Apteka przy Niedźwiedziej od godziny 11:00 będzie można zobaczyć makietę przedstawiającą Bydgoszcz w 1920 roku, a na Wyspie Młyńskiej, po inscenizacji historycznej, mieszkańcy będą mogli skosztować tortu przygotowanego przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską. Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć TUTAJ.

Błażej Bembnista