Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W piątek sesja rady miasta. Specjalne procedury i pytania o walkę z koronawirusem

Dodano: 19.03.2020 | 20:30

Na zdjęciu: W piątek radni spotkają się na sesji.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od kilku dni bydgoscy radni dyskutowali na temat potrzeby zwoływania najbliższej sesji. Ostatecznie już jutro spotkają się w ratuszu, choć Powiatowy Inspektor Sanitarny rekomendował przełożenie obrad na późniejszy termin.

Sesje rady miasta muszą odbywać się raz na kwartał, ale bydgoscy radni – z uwagi chociażby na liczbę spraw do rozpatrzenia – zwyczajowo spotykają się co miesiąc. Ostatnia sesja odbyła się 26 lutego. Najbliższa – stanęła pod znakiem zapytania z uwagi na pandemię koronawirusa. Zgromadzenia powyżej 50 osób są zabronione, a praktycznie wszystkie instytucje łącznie z bydgoskim urzędem miasta apelują, aby zostawać w domach.

Początkowo sesja – na wniosek prezydenta – miała odbyć się 25 marca. W ostatni wtorek przewodnicząca rady Monika Matowska-Gulczyńska zwróciła się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego „o wskazanie, na ile bezpieczne jest zwołanie sesji”. Jeszcze zanim nadeszła odpowiedź, sesja została przesunięta na najbliższy piątek, 20 marca, więc Matowska-Gulczyńska w kolejnym piśmie dopytała, na ile przyśpieszenie obrad może zminimalizować ryzyko. W obu przypadkach Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Ewa Chrzanowska rekomendowała przesunięcie sesji na późniejszy termin w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i prognozowanym wzrostem zakażeń.

W piątek sesja rady miasta. Specjalne procedury i pytania o walkę z koronawirusem

Zobacz również:

Szef wojewódzkiego sanepidu zdymisjonowany. „Wojewodzie nie było z nim po drodze od dawna”

Dyskusje na temat organizacji sesji prowadzili też sami radni. Na początku tygodnia doszło do rozmów między szefami klubów a przewodniczącą, a także do narad wewnątrz poszczególnych ugrupowań.  – W dyskusjach z przewodniczącą wstępnie rozmawialiśmy o przełożeniu sesji, ewentualnie o zmniejszeniu liczby projektów do niezbędnych np. związanych z przeciwdziałaniem koronawirusowi. Przy czym sesja zwołana jest z inicjatywy prezydenta Rafała Bruskiego i to pan prezydent zaproponował porządek obrad – mówił w środę szef klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich. – Ostatecznie projektów jest mniej, ale okazało się, że będziemy zajmowali się też np. odholowaniem statków – dodaje.

Ostatecznie w porządku obrad znalazło się 14 punktów – między innymi projekty uchwał dotyczących biletu uczniowskiego i biletu malucha w gminie Dąbrowa Chełmińska, Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, wniosku o zezwolenie do utworzenia oddziału przygotowania wojskowego w VIII LO czy przyznania i wysokości dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. W planach są też zmiany w budżecie miasta.

Myślę, że determinacja prezydenta, aby zwołać sesję, jest wywołana poprawką do budżetu dotyczącą walki z koronawirusem – wyjaśnia w rozmowie z nami Matowska-Gulczyńska. Pytania do tego punktu ma radny PiS Paweł Bokiej, który zgodnie z ustaleniami pomiędzy klubami – aby usprawnić przebieg piątkowych obrad – skierował je drogą mailową. Bokiej pyta, jaki jest szacunkowy koszt wpływów do budżetu miasta z najmów lokali użytkowych dla przedsiębiorców i czy prezydent rozważa, wzorem między innymi Gdyni, zawieszenie poboru tych płatności od przedsiębiorców, którzy wobec pandemii musieli zawiesić działalność. Wenderlich jeszcze przed ostateczną decyzją o organizacji sesji postulował, aby poruszyć propozycję czasowego zwolnienia z opłat za strefę parkowania. Pismo w tej sprawie trafiło do radnych w ostatnich dniach.

W sprawie przedsiębiorców działających w miejskich lokalach Bruski zabrał głos w czwartek po południu, zapowiadając dla nich „Bydgoski pakiet”: Wspólnie z innymi miastami wymieniamy się informacjami i praktykami. Będziemy wzorowali się na rozwiązaniach przyjętych we Wrocławiu, gdzie stworzono procedurę związaną z odraczaniem płatności. Mam świadomość, że przedsiębiorcy działający w lokalach miejskich to tylko mała część, dlatego wspólnie z prezydentami największych miast oczekujemy na szczegóły pakietu ogólnokrajowego wspierającego wszystkich przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z nadzwyczajną sytuacją.

Zobacz także: Serwis specjalny z informacji o koronawirusie dla bydgoszczan i mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Matowska-Gulczyńska zwróciła się z prośbą o dezynfekcję sali sesyjnej i zapewnienie płynów dezynfekcyjnych. W sali nie będzie między innymi protokolantek, które będą oglądać transmisję online, a dla publiczności przeznaczono balkon. Uchwały będą referowane przez prezydenta, a radni mają zasiąść w odpowiednich odległościach od siebie. Sposób głosowania uzależniony będzie od liczby radnych. Jeśli frekwencja będzie bliska składowi rady (31 osób), to głosowanie będzie odbywać się ręcznie. Jeśli zaś obecnych będzie mniej i uda się ich rozsadzić tak, aby każdy miał dostęp do pulpitu – wówczas głosowanie będzie odbywać się za pośrednictwem systemu elektronicznego.

I w ten sposób dochodzimy do drugiej kwestii, która wzbudziła dyskusje radnych. Kto ma przyjść na sesję? Proponowano między innymi, aby wszystkie kluby wyznaczyły swoich przedstawicieli. Za taką możliwością optował przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Jakub Mikołajczak, który sugerował, aby w obradach uczestniczyło 16 radnych – 9 z KO, 6 z PIS i 1 z SLD, co miałoby oddawać rzeczywisty skład rady.

Nawet jeśli radni zastosowaliby się do takich ustaleń, to problemem pozostawałoby wyznaczenie przedstawicieli. Z kryteriami proponowanymi przez Mikołajczaka nie zgodził się jego klubowy kolega Maciej Świątkowski – jeden z najstarszych radnych oraz lekarz i profesor nauk medycznych. – W mojej ocenie należy chronić matki, które mają dzieci i powinny mieć następne; kobiety dojrzałe, która są często babciami, bo mogą pomóc swoim dzieciom przy okresowej opiece na wnukami, a także młodych facetów, którzy wreszcie powinni zostać ojcami. Dojrzali mężczyźni, jeżeli im zdrowie dopisuje, powinni uczestniczyć w najbliższym posiedzeniu – przekonywał we wtorek późnym wieczorem Świątkowski, publikując post na Facebooku. Mikołajczak odpowiadał: Masz prawo Macieju się nie zgadzać. Masz też prawo, podczas dyskusji klubowej, złożyć inną propozycję niż moja, czego nie zrobiłeś. […] Udziału w sesji, nikt zabronić Ci nie może. To jest tylko moja propozycja, zaakceptowana przez większość radnych. Katarzyna Zwierzchowska wyraziła za to zdziwienie „formą i porą, w których Świątkowski informował koleżanki i kolegów klubowych o swoim zdaniu”.

Ostatecznie nie można nikomu formalnie zakazać uczestnictwa, więc wszyscy radni zostali zaproszeni na piątkową sesję. – Oczywiście decyzje powinni podejmować w zależności od tego, jak się czują i czy są w grupie ryzyka. Mam nadzieję, że radni wzięli to sobie do serca – mówi Matowska-Gulczyńska.

Sesja rozpocznie się o godz. 9:00. Na godz. 12:00 prezydent Rafał Bruski zaplanował transmisję na żywo, w której ma odpowiadać na pytania mieszkańców. Wideo będzie dostępne na jego stronie na Facebooku. Tam też można zadawać pytania, na które prezydent odpowie podczas transmisji lub w komentarzach.

Czy piątkowa sesja rady miasta powinna się odbyć?

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments