Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W rocznicę napaści na Ukrainę. Wydarzenia w Bydgoszczy

Dodano: 23.02.2023 | 13:41

Na zdjęciu: W piątek, 24 lutego minie rok od zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Tego dnia w Bydgoszczy odbędzie się kilka wydarzeń związanych z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną.

Fot. SF

W piątek, 24 lutego minie rok od zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Tego dnia w Bydgoszczy odbędzie się kilka wydarzeń związanych z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną. – Chcemy okazać wsparcie i solidarność z uchodźcami w naszym mieście oraz Ukrainkami i Ukraińcami, którzy pozostali w ojczyźnie – podkreśla bydgoski ratusz.

Na Moście Staromiejskim o godz. 11:00 otwarta zostanie wystawa „Charków 2022. Ślady wojny”. Obejmuje ona kilkadziesiąt fotografii pokazujących Charków przed i w czasie działań wojennych. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca br. Autorem zdjęć jest fotograf i grafik Wasilij Gołosny, który od lutego 2022 dokumentuje zniszczenia miasta i zbrodnie armii rosyjskiej. Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Teatr Polski organizuje protest bydgoskiego środowiska artystycznego przeciwko łamaniu fundamentalnych praw człowieka organizując wydarzenie pn. „Wojna trwa”, które odbędzie się o godz. 19:00 odbędzie się w auli VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Staszica. – Punktem centralnym będzie poruszający pokaz szkicu scenicznego “Ja, wojna i plastikowy granat” w reżyserii Magdy Szpecht, do którego tekst napisała pochodząca z Kijowa dramatopisarka Nina Zakhozhenko – informuje biuro prasowe ratusza.

Po jego zakończeniu odbędzie się debata podejmująca problematykę dotyczącą postaw i strategii artystycznych wobec wojny. Wydarzeniu towarzyszyć będzie finał aukcji charytatywnej, której organizatorem jest Sopocki Dom Aukcyjny oraz Bydgoskie Centrum Sztuki. Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni „Good bread” zaopatrującej w chleb i podstawową żywność walczących na froncie po stronie ukraińskiej: żołnierzy i żołnierki, a także osoby dotknięte skutkami wojny.

Również w piątek (o 17:00) w Młynach Rothera odbędzie wydarzenie „Bydgoszcz solidarna z Ukrainą” – wystąpią na nim ukraińscy artyści i otwarta zostanie wystawa „Oczy wojny”. Będzie można porozmawiać z wolontariuszami działającymi na obszarach, gdzie toczą się działania wojenne. Na zaproszenie organizatorów, Fundacji Chcepomagam i Kujawsko-Pomorskiego Domu Ukraińskiego do Bydgoszczy przyjadą Wdowy po żołnierzach, którzy zginęli na froncie.

Warto dodać, że w piątek zapalony zostanie też znicz przy Pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, a z balkonu ratusza wywieszona flaga Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Rok po ataku Rosji na Ukrainę. „Bydgoszcz stała się jednym wielkim NGO-sem”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments