Bydgoszcz
19C
Słonecznie
49% wilgotność
Wiatr: 1km/h ESE
H 21 • L 17
24C
Nd
24C
Pon
26C
Wt
25C
Sr
24C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW Starym Fordonie: Fordoński Cud Nad Wisłą i wspomnienie trzech kultur
Stary Fordon Bydgoska SG
14.08.2016 | 10:05

W Starym Fordonie: Fordoński Cud Nad Wisłą i wspomnienie trzech kultur

Takie rzeczy tylko w Starym Fordonie!

Na zdjęciu: Uliczka Starego Fordonu.

Fot. Stanisław Gazda

W dniach 14 i 15. sierpnia Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza od godziny 14.00 na imprezę plenerową Fordoński Cud nad Wisłą oraz na wycieczkę w przeszłość…

Atrakcją niedzielnego festynu na terenach nadwiślańskich w pobliżu Mostu Fordońskiego będą: motocykliści, tancerze Ognia Muspelheim, kucyki, klauny, karatecy kyokushin oraz będzie malowanie portretów.

Oto szczegółowy program imprezy:

14.00 Rozpoczęcie imprezy „Music Markal”

16.00 Występ zespołu Folklorystycznego „Razem”

18.00 Koncert hip-hopowy „Sativa Skład”

19.00 Zabawa taneczna ” Music

21.30 Projekcja reportażu z II edycji Święta Starego Fordonu

22.00 Zakończenie imprezy

W poniedziałek  od 14.00 do 20.00,  w ramach przybliżania miasta trzech kultur, w Starym Fordonie odbędą się wystawy, wycieczka i koncert, poświęcone mieszkańcom dawnego miasta.

Trzy świątynie po dziś dzień wyznaczają kwartały miasta zamieszkiwane przez Polaków, Niemców i Żydów. Będzie niepowtarzalna okazja obejrzenia jedynego zbioru macew (nagrobków) z żydowskich nekropolii Bydgoszczy i Fordonu. Udostępnione zostaną relikty z nieistniejącego cmentarza ewangelickiego wydobyte przez Stowarzyszenie z Wisły.

15 sierpnia przy ulicy Bydgoskiej 46, o godzinie 13.30 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona pamięci zasłużonego dla miasta Fordon doktora Buxakowskiego. O 14.00 spod dawnego zboru ewangelickiego wyruszy trwająca trzy godziny wycieczka szlakiem trzech kultur, trzech nacji i trzech wyznań. Po wycieczce projekcja filmu z Polą Negri, do której akompaniować będzie zespół Czerwie.


Powiązane treści