Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W szkołach brakuje psychologów. Ile etatów jest wolnych w Kujawsko-Pomorskiem?

Dodano: 14.08.2023 | 07:36

Na zdjęciu: Raport przygotowała Fundacja Growspace.

Fot. mat. prasowe

W polskich szkołach brakuje psychologów. Choć w Bydgoszczy sytuacja i tak jest lepsza niż w wielu innych miastach regionu, to nadal wielu uczniów zmaga się z problemami. Potwierdza to niedawno przygotowany raport Fundacji GrowSPACE.

O skali zjawiska mówiła w czwartek w Bydgoszczy Anna Niewiadomska, przedstawicielka fundacji GrowSPACE i współautorka raportu. Z wniosków badania wynika, że w Polsce brakuje 27 % psychologów szkolnych na rok szkolny 2023/24. Aż 450 gmin deklaruje, że nie mają ani jednego obsadzonego etatu. Obecnie 1 psycholog przypada na 785 uczniów. Na ten moment obsadzonych jest 6105 etatów, a pozostaje jeszcze 2295 wolnych wakatów dla psychologów szkolnych.

– Zdarzają się sytuacje, kiedy uczeń ma kryzys, a nawet nie może uzyskać pomocy. Jeżeli psycholog pojawia się tyko raz w tygodniu, na przykład w poniedziałek, a uczeń ma kryzys we wtorek, to nagle pozostaje przez tydzień bez wsparcia psychologicznego. To jest tragedia! – mówiła Niewiadomska podczas konferencji prasowej.

– W Bydgoszczy sytuacja i tak nie jest tragiczna, patrząc w skali kraju. Ale i tak wyniki nie są zadowalające, ponieważ około jedna czwarta szkół zostaje bez psychologów. W województwie kujawsko-pomorskim jest 14 gmin, w których nie ma żadnego psychologa, mimo że etaty są wymagane – wyliczała przedstawicielka fundacji GrowSPACE i współautorka raportu.

Brak psychologów w placówkach oświatowych znacznie utrudnia młodym ludziom radzenie sobie z problemami. Zmagała się z tym Agata Borkowska, absolwentka bydgoskich szkół.

– Czułam się osamotniona, pozostawiona bez żadnego wsparcia. Nie było nikogo, kto mógłby podać mi pomocną dłoń w najgorszych chwilach. Gdybym miała dostęp do psychologa szkolnego, być może moja historia mogła potoczyć się inaczej. Wsparcie, które mogłabym otrzymać, pomogłoby mi zrozumieć źródło moich emocji, lęków, obsesyjnych myśli oraz nauczyć technik radzenia sobie ze stresem – opowiadała Borkowska.

Nie tyko zbyt mała liczba psychologów szkolnych oraz dni, w których są dostępni dla uczniów jest problemem. Jak stwierdzono, kłopotem jest też brak informowania uczniów o możliwości korzystania z pomocy.

– Nie dostałam ze szkoły informacji, że mogę się skonsultować z psychologiem. Mi nikt nie zaproponował wsparcia psychologicznego. Dopiero teraz się dowiedziałam, że był psycholog – przekonywała Agata Borkowska, absolwentka jednej z Bydgoskich szkół.

W województwie kujawsko- pomorskim liczba obsaczonych etatów wynosi 305, zaś wolnych wakatów dla psychologów szkolnych jest 88.

Sebastian Torzewski