Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 3 • L 3
6C
Wt
6C
Sr
7C
Czw
10C
Pt
9C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeW weekend Stary Fordon będzie świętować. Ale nie rewitalizację
Stary Fordon z lotu ptaka_SG (15)
08.06.2018 | 12:01

W weekend Stary Fordon będzie świętować. Ale nie rewitalizację

Na zdjęciu: Stary Fordon ciągle czeka na rewitalizację terenową.

Fot. Stanisław Gazda

Rewitalizacja Starego  Fordonu miała zacząć się w czerwcu, ale i tym razem mieszkańcy muszą pogodzić się z opóźnieniem. Wciąż sprawdzany jest projekt wykonawczy.

Gdy w styczniu rozmawialiśmy z Rafaelem Prętkim, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, wydawało się, że prace na ul. Bydgoskiej rozpoczną się krótko po Święcie Starego Fordonu. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend i już wiadomo, że rewitalizacja po raz kolejny opóźni się. – Jesteśmy na etapie sprawdzania projektu wykonawczego. Czekamy też na pozwolenie na budowę i dopiero wtedy będziemy mogli ogłosić przetarg – mówi Maciej Gust, zastępca dyrektora ds. inwestycji drogowych w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

I etap obiecywanej od wielu lat rewitalizacji Starego Fordonu ma dotyczyć ul. Bydgoskiej, która zyska nową nawierzchnię bitumiczną, choć z elementami przypominającymi o historycznej kostce. Przebudowane zostaną także pobliskie ulice osiedlowe (Nad Wisłą, Kapeluszników, Rybaki, Zakładowa, Frycza-Modrzewskiego, Promenada, Filomatów, Ordynacka) i powstanie infrastruktura rekreacyjna.

Za projekt rewitalizacji odpowiada firma Pas Projekt z Nadarzyna, która wygrała miejski przetarg na jego wykonanie. Wątpliwości co do kompetencji firmy pojawiały się już w 2016 roku. Po dwóch latach projekt nadal nie jest zaakceptowany. – Tyle lat czekamy i może w końcu się uda. Już krytykowaliśmy, więc teraz pozostaje tylko pilnować, żeby w końcu doszło do tej rewitalizacji. Czekamy na pierwszą łopatę, bo wtedy będzie już pewność – mówi Rafael Prętki.

Zaplanowane na najbliższy weekend Święto Starego Fordonu będzie już czwartą edycją wydarzenia. W planach są dwie inscenizacje historyczne, występy muzyczne oraz Jarmark  Starofordoński. [ZOBACZ HARMONOGRAM IMPREZY]

Od piątku (godz. 20:00) do poniedziałku (godz. 4:00) zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu. Zamknięte zostaną ulice Bydgoska i Wyzwolenia (do ul. Krygera), a autobusy pojadą trasami czasowo zmienionymi.

Linia autobusowa nr 65
Kursy do pętli Nad Wisłą (Łoskoń / Zajezdnia) zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami: Fordońską, Ametystową, Kasztelańską, Andersa powrót na stałą trasę.
Kursy do pętli Dworzec Leśne zostaną skierowane trasą czasowo zmienione z przebiegiem ulicami  Andersa, Kasztelańską, Ametystową, Fordońską powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 75
Kursy do pętli Ostromecko zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami Andersa, Kasztelańską, Ametystową, Fordońską most Fordoński powrót na stałą trasę.
Kursy do pętli Przylesie zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami: most Fordoński, Fordońską, Ametystową, Kasztelańską, Andersa powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 81
Kursy do pętli Skandynawska / Ikea (Tor Regatowy, Przemysłowa) zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami Wł. Andersa, Kasztelańską, Ametystową, Fordońską powrót na stałą trasę.
Kursy do pętli Tatrzańskie zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami Fordońską, Ametystową, Kasztelańską, Wł. Andersa, powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 82
Kursy do pętli Eskulapa zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami Wł. Andersa, Kasztelańską, Ametystową, Fordońską powrót na stałą trasę.
Kursy do pętli Tatrzańskie zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami Fordońską, Ametystową, Kasztelańską, Wł. Andersa, powrót na stałą trasę.

Linia autobusowa nr 33N
Kursy do pętli Piaski zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami Wł. Andersa, Kasztelańską, Ametystową, Fordońską powrót na stałą trasę.
Kursy do pętli Tatrzańskie (Łoskoń / Zajezdnia) zostaną skierowane trasą czasowo zmienioną z przebiegiem ulicami Fordońską, Ametystową, Kasztelańską, Wł. Andersa, powrót na stałą trasę.

Dla powyższych linii na trasie objazdu będą obowiązywały wszystkie istniejące przystanki oraz dodatkowo będą funkcjonowały dwa tymczasowe przystanki na ul. Ametystowej (na wysokości BFM).
– Rondo Buxakowskiego (Ametystowa/Fordońska) kierunek Centrum (przed pasem lewoskrętu w ul. Fordońską),
– Rondo Buxakowskiego (Ametystowa/Fordońska) kierunek Tatrzańskie (na wysokości posesji Ametystowa 2).

Powiązane treści