Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Zespole Szkół Zawodowych w Koronowie powstał nowy kierunek. To klasa mundurowa

Dodano: 24.11.2023 | 11:21

Na zdjęciu: Już w pierwszych miesiącach nauki adepci odbyli zajęcia z żołnierzami

Fot. ZSZ w Koronowie

Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie poszerzył swoją ofertę edukacyjną. Od tego roku szkolnego uruchomiono kierunek Technik Logistyk z innowacją wojskową.

Dyrekcja szkoły zaznacza, że imię gen. Stanisława Maczka do czegoś zobowiązuje. Placówka od lat współpracuje z jednostkami wojskowymi. Od września tego roku technicy logistycy mogą w szkole realizować dodatkowe przedmioty szkolenia wojskowego. Poprzez naukę uczniowie zdobywają umiejętności do poszukiwania i przetwarzania informacji niezbędnych do sprawnego zarządzania procesami zaopatrzenia logistycznego, określania potrzeb jednostki wojskowej oraz poszukiwania źródeł i organizacji dostaw. W klasie mundurowej realizowane są dodatkowe przedmioty szkolenia wojskowego. Szkoła współpracuje z 10. Brygadą Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, 1. Warszawską Brygadą Pancerną im. Tadeusza Kościuszki, 1. Pomorską Brygadą Logistyczną im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego w Żaganiu.

Zajęcia z żołnierzami

Już w pierwszych miesiącach nauki adepci odbyli zajęcia z żołnierzami 1. Warszawskiej Brygady Pancernej – najpierw w siedzibie koronowskiej szkoły, a następnie już w warszawskiej jednostce. Pod okiem zawodowych żołnierzy uczniowie realizowali program szkoleniowy Oddziału Przygotowania Wojskowego. W czasie całodniowych zajęć zapoznali się z niezbędnymi regulaminami, uczyli się musztry i prawidłowego oddawania honorów. Po zajęciach z topografii nie jest im również obca budowa busoli i wyznaczanie azymutów oraz orientowanie się w terenie. Adepci przeszli też szkolenie ogniowe, na którym poznali podstawy bezpiecznego posługiwania się bronią. Sporym przeżyciem było pierwsze zapoznanie się z czołgami. Kadeci odwiedzili też Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Oprócz tego uczniowie klasy 1TLW uczestniczą w zajęciach na szkolnej strzelnicy oraz biorą udział w świętach, uroczystościach jak np. Święto Niepodległości w Koronowie.

Ślubowanie na sztandar szkoły

Podniosłym momentem było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz oraz służb mundurowych. Wagę tego wydarzenia podkreśla Zakład Karny w Koronowie. – Obecność ppłk. Tomasza Korytowskiego, Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie na ceremonii ślubowania jest dowodem na aktywne zaangażowanie Służby Więziennej w życie młodzieży – mówi por. Wojciech Górski z Zakładu Karnego w Koronowie. – Dyrektor, pełniąc rolę ważnego gościa, podkreślił znaczenie edukacji i rozwoju młodych ludzi. Ppłk Tomasz Korytowski podczas ślubowania podkreślał rolę odpowiedzialności, uczciwości i pracy nad sobą dla późniejszych sukcesów w życiu. Jego obecność była wyrazem wsparcia dla wartości, które kształtują charakter młodego pokolenia – dodaje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Brawo popieram , Tu warto przypomnieć jego życie po II wojnie , miejsce zamieszkania i pracę jaką wykonywał prawie do śmierci, pozbawiony wszystkiego przez władze PRL w dawnej powojennej Polsce Ludowej , która to w Koronowie postawiła pomnik w tamtym okresie w miejscu gdzie bitwy z krzyżakami nigdy nie było?

Zapomniałem dodać
Zapomniałem dodać
4 miesięcy temu

Po wojnie osiadł na stałe w Szkocji, a ponieważ nie przysługiwała mu emerytura bo mu zabrano , pracował m.in. jako barman aby godnie żyć . Nie miał tyle szczęścia co inni . W 1946 r. pozbawiony został obywatelstwa polskiego przez władze PRL ( Polska Ludowa )które zostało mu przywrócone w 1971 r.