Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wałęsające się psy po gminie Osielsko. Co na to urzędnicy?

Dodano: 18.10.2023 | 11:20

Na zdjęciu: Niestety niekiedy dochodzi do groźnych sytuacji

Fot. pixabay

Gmina Osielsko zmaga się z problemem wałęsających się psów. Niestety niekiedy dochodzi do groźnych sytuacji.

Bardzo często na różnego rodzaju grupach w mediach społecznościowych pojawią się wpisy o luzem biegających psach po gminie Osielsko. – Czy ktoś może rozpoznaje pieska ze zdjęcia? Noce już bardzo zimne, a on błąka się wieczorami pomiędzy ul. Żurawią, Sowią i Jaskółczą w Myślęcinku; – Dziś w Żołędowie w lesie od strony Augustowa biegał pies. Widać, że miał wcześniej obroże, bo ma po niej ślady. Właściciela proszę o kontakt, piesek tymczasowo jest u mnie w domu; – Na Jana Pawła II niedawno chodził taki staruszek, czarny labrador z czerwoną obrożą; – W Żołędowie na Augustowskiej znaleziono psa maltańczyka, – Wczoraj o godzinie 7 rano znaleziono psa przy ulicy Osiedlowej w Bożenkowie, proszę o kontakt właściciela czworonoga lub kogoś, kto zna tego pieska.

Dochodzi do groźnych sytuacji

To tylko niektóre wpisy, które pojawiły się w mediach społecznościowych w ostatnim czasie. Zazwyczaj mieszkańcy są bardzo pomocni – udostępniają informacje, poszukują właściciela. To samo tyczy się, kiedy ktoś zagubi czworonoga. Wtedy bardzo często dzięki internautom udaje się odnaleźć swojego pupila. Pojawią się jednak niekiedy głosy, że właściciele powinni bardziej pilnować swoich psów. Tym bardziej, że dochodzi do groźnych sytuacji. Ostatnio poszukiwano właściciela psa, który ugryzł dziecko przy ul. Klonowej w Osielsku. Dziewczynka została przewieziona do szpitala na serię zastrzyków. W kwietniu doszło do pogryzienia chłopca przy ul. Jastrzębiej w Żołędowie. Sprawa została zgłoszona na policję. Dochodzi też do sytuacji, kiedy psy biegające luzem atakują inne psy, które prowadzone są na smyczy.

W urzędzie znają problem

Wójt gminy Osielsko potwierdza nam, że do urzędu wpływają informacje o wałęsających się psach. – Pracownicy Urzędu Gminy Osielsko otrzymują telefoniczne zgłoszenia dotyczące interwencji w sprawie bezdomnych zwierząt, w tym wałęsających się psów – przyznaje wójt Wojciech Sypniewski.

Część psów trafia do schroniska

Wójt przekazał nam także informacje na temat przyjętych psów przez Schronisko w Bydgoszczy pochodzących z terenu gminy Osielsko na przełomie maja-września 2023 roku. W maju przyjęty został jeden pies, tak samo było w czerwcu i lipcu, w sierpniu przyjęto cztery psy, a we wrześniu żadnego. – Zgłoszeń mieszkańców w sprawie błąkających się psów jest oczywiście zdecydowanie więcej, jednakże często udaje się szybko ustalić właściciela i nie istnieje potrzeba zgłoszenia lekarzom weterynarii wyłapania psa – zaznacza Wojciech Sypniewski.

Właściciel zapłaci za wyłapanie psa?

Ponadto wójt udostępnił nam także korespondencję pomiędzy Urzędem Gminy Osielsko a Schroniskiem dla Zwierząt przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Wójt zwrócił się do schroniska, aby nie wydawać psów mieszkańcom gminy Osielsko, którzy okażą się właścicielem psa po uprzednim wyłapaniu ich przez lekarza weterynarii i przekazaniu do schroniska. Psy przewiezione do schroniska miałyby być wydawane tylko po okazaniu dokumentu z Urzędu Gminy Osielsko wyrażającego pokrycie wszystkich kosztów związanych z psem przez jego właściciela. W odpowiedzi zastępca dyrektora schroniska zaznacza, że schronisko nie ma podstaw prawnych do uzależnienia wydania zwierzęcia właścicielowi od uzyskania przez niego przytoczonego dokumentu. Ponadto zastępca dyrektora zaznacza, że schronisko nie ma podstaw prawnych do dalszego przetrzymywania zwierzęcia po ustaleniu jego właściciela. Wyjątek stanowi jedynie decyzja sądu o odebraniu zwierzęcia.

Będą zmiany w przepisach?

Co dalej? – Zostało rozpoczęte przygotowywanie zmian przepisów w Porozumieniu Międzygminnym w sprawie przejęcia zadań własnych Gminy Osielsko przez Miasto Bydgoszcz z zakresu zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom pochodzącym z terenu Gminy Osielsko – mówi Wojciech Sypniewski. – Zmiana zapisów powinna doprowadzić do respektowania oczekiwań Urzędu Gminy Osielsko, w kwestii dotyczącej wydawania psów mieszkańcom Gminy Osielsko, którzy zaniedbali swoje obowiązki w zakresie opieki nad posiadanym zwierzęciem – dodaje wójt.

Na co przeznaczana jest opłata za posiadanie psa?

Sporo dyskusji w gminie Osielsko wywołał także ostatnio komunikat wydany przez Urząd Gminy Osielsko dotyczący uiszczenia opłaty za posiadanie psa. Opłatę za posiadanie psa wnoszą tylko osoby zamieszkałe na terenie gminy Osielsko. Wynosi ona 47 zł na rok. Z opłaty zwolnione są osoby niepełnosprawne, osoby powyżej 65. roku życia prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe (jeden pies) oraz podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów. Część mieszkańców zastanawiało się na co przeznaczone są te pieniądze. – Pieniądze z opłat za posiadanie psa przeznaczone są na wydatki związane ze Schroniskiem dla Zwierząt w Bydgoszczy, a mianowicie partycypacja w kosztach utrzymania schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy; opłatą za przyjęcie bezpańskich psów z terenu gminy Osielsko – wyjaśnia wójt Wojciech Sypniewski.