Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Walka o integracyjny plac zabaw trwa nadal

Dodano: 05.12.2016 | 13:23

Chodzi o dostawienie dwóch urządzeń dla niepełnosprawnych na placu zabaw na Wyspie Młyńskiej.

Na zdjęciu: Ireneusz Nitkiewicz tłumaczy, że do szczęścia nie trzeba zbyt wiele...

Fot. Stanisław Gazda

Jest pozytywny ruch ze strony prezydenta miasta. Jest zapis w nowym budżecie, że w Myślęcinku ma powstać integracyjny plac zabaw, ale…

Pierwszy sygnał, że już czas najwyższy wyposażając istniejące place zabaw lub planując ich powstanie w przyszłości pomyśleć o tym, iż publiczne place zabaw powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały wymagania dzieci z ograniczeniami mobilności i percepcji, pojawił się już w lipcu tego roku. Wtedy to radny Ireneusz Nitkiewicz, zachęcony rozmowami z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, zgłosił w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego wniosek o ustawienie przy placu zabaw na Wyspie Młyńskiej huśtawki dla dzieci niepełnosprawnych.

Na odpowiedź Ratusza nie trzeba było długo czekać. Urząd Miasta Bydgoszczy niemal błyskawicznie poinformował o decyzji podjętej przez prezydenta Rafała Bruskiego, iż na projektowanym na zlecenie miasta placu zabaw będzie przynajmniej jedno urządzenie dla osób niepełnosprawnych. Ma to być traktowane jako standard, zwłaszcza że złożonych zostało 31 wniosków o budowę lub doposażenie placów zabaw  w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Po cóż zatem dzisiejszy briefing prasowy przed bydgoskim Ratuszem?

Niestety nie udało się przeforsować w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim budowy integracyjnego placu zabaw, stąd ludzie zwrócili się z pomysłem, żeby jeszcze raz zebrać podpisy w tej sprawie. W bardzo krótkim czasie udało nam się zebrać 2 tysiące podpisów i dzisiaj chcemy je przekazać panu prezydentowi, żeby zobaczył, że cały czas jest zainteresowanie tą sprawą. To, że nie wszyscy zagłosowali na integracyjny plac zabaw w BBO nie oznacza wcale, że problemu nie ma – zwrócił się do dziennikarzy radny Ireneusz Nitkiewicz i pokazał list napisany do Rafała Bruskiego przez niepełnosprawne dzieci proszące o plac zabaw dla nich na Wyspie Młyńskiej.

Nitkiewicz wyjaśnił, że w całej tej sprawie nie chodzi nawet o budowę placu zabaw od podstaw, ale o dostawienie dwóch elementów przystosowanych do niepełnosprawnych, co kosztowałoby między 80 a 100 tys. zł.

Głos zabrała także Agnieszka Lukowska, mama niepełnosprawnej Zuzi:

Przykro nam, że wniosek w sprawie budowy integracyjnego placu zabaw nie przeszedł w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, ale nie poddajemy się i będziemy nadal walczyć. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to kwestia życia lub śmierci, ale warto to zrobić chociażby z uwagi na uszanowanie równości i poszanowania dla każdego człowieka, w tym również niepełnosprawnego. Panie prezydencie, radni Bydgoszczy – do dzieła! Zróbmy to na tej Wyspie Młyńskiej! Postawmy huśtawkę oraz karuzelę integracyjną.