Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Wampir z Zagłębia” i „Jestem mordercą”, czyli  kryminalny wieczór w „Heliosie”

Dodano: 04.11.2016 | 22:36

Wprowadzeniem do premierowego pokazu filmu, było spotkanie z autorem książki opisującej te same wydarzenia.

Na zdjęciu: Przemysław Semczuk - autor "Wampira z Zagłębia" w rozmowie z Alicją Rączką - szefową kina "Helios"

Fot. Stanisław Gazda

W dniu premiery filmu „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy  – thrillera inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami na Śląsku z początku lat 70-tych – bydgoskie kino „Helios” zorganizowało spotkanie z Przemysławem Semczukiem – autorem książki „Wampir z Zagłębia”. To nie była przypadkowa zbieżność…

Przemysław Semczuk, w swojej książce dociera do ostatnich świadków tej sprawy, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki. Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego przestępcy PRL-u. A spotkanie w „Heliosie” pomyślane zostało jako poszerzenie wiedzy na temat procesu domniemywanego wampira Zdzisława Marchwickiego, który elektryzował niegdyś całą Polskę. Powieszono go w lipcu 1975 roku, szybko jednak pojawiły się pogłoski, że skazano na śmierć nie tego człowieka.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak długo trwały prace nad książką i jak były zbierane do niej materiały? Zobaczyli autentyczne materiały archiwalne odnalezione przez autora. Czy rzuciły jakieś nowe światło na temat zbrodni, wszak nie jest dziś tajemnicą, że nie do końca pewnym jest, iż mordercą był Marchwicki. Przemysław Semczuk dotarł do poszlak, które mogą wskazać właściwego sprawcę.

Wywiad z Przemysławem Semczukiem już jutro na łamach Metropolibydgoskiej.pl.