Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaW Collegium Medicum UMK odbyły się warsztaty dla szkół ponadpodstawowych [ZDJĘCIA]
25.09.2024 | 11:05

W Collegium Medicum UMK odbyły się warsztaty dla szkół ponadpodstawowych [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: materiały Collegium Medicum

Warsztaty dla szkół ponadpodstawowych w Collegium Medicum UMK za nami. Uczestniczyło w nich ponad 800 uczniów z całej Polski! 

Warsztaty skierowane były do uczniów szkół ponadpodstawowych, a ich organizatorem był Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Inauguracja warsztatów miała miejsce 23 września (poniedziałek) w budynku Wydziału Farmaceutycznego w Bydgoszczy.

Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy i umiejętności młodych ludzi w obszarze nauk farmaceutycznych. Uczniowie na Wydziale Farmaceutycznym mają do mają do wyboru trzy kierunki: analitykę medyczną, farmację i kosmetologię. Hasłem przewodnim uczelni jest „Studiuj w Bydgoszczy, pracuj w Bydgoszczy, mieszkaj w Bydgoszczy”.

Całą uroczystość rozpoczął dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, który powitał gości: posła na Sejm RP Norberta Pietrykowskiego, absolwenta analityki medycznej na tym wydziale, Beatę Stasiak, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Magdalenę Buschmann, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Joannę Rek, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, a także Marcina Piątka, Prezesa Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

W wydarzeniu uczestniczyli także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ponadpodstawowych oraz Dyrektor Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy – Magdalena Bereda. Warsztaty zostały również objęte honorowym patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Natomiast patronat instytucjonalny sprawowała Pomorsko-Kujawsko Okręgowa Izba Aptekarska.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Action w Bydgoszczy. Otwarcie już w sobotę!

Warsztaty dla szkół ponadpodstawowych w Collegium Medicum – podsumowanie

W poniedziałkowych warsztatach wzięło udział około 130 licealistów ze szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ciechocinku, II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie, I liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pile, , II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku, IX Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy.

Podsumowując, w tegorocznych warsztatach wzięło udział około 800 uczniów z czwartych klas biologiczno-chemicznych oraz medycznych z 28 szkół średnich. Tak samo z województwa kujawsko-pomorskiego, jak i spoza naszego regionu.

Oprócz bydgoskich liceów, w gronie uczestników pojawiły się także zespoły z techników: Technikum Analityki i Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy.

Co na warsztatach?

Podczas wydarzenia zostało przygotowane 21 tematów warsztatów, które prowadzone były przez pracowników 13 Katedr Wydziału Farmaceutycznego CM UMK.

Uczestnicy zajęć podczas powitania mieli możliwość dokładnego zapoznania się z ofertą kierunków studiów oraz z zasadami rekrutacji. Z pewnością ułatwi to wybór, ukaże przyszłe perspektywy zawodowe, a także ułatwi podjęcie kluczowych decyzji dotyczących przyszłości. Uczniowie mieli wyjątkową okazję wejść w rolę studentów i poznać bliżej świat nauki.

Już od pierwszej edycji warsztatów, Zespół Wydziału Farmaceutycznego podejmował działania, dzięki którym młodzież mogła korzystać z ciekawych oraz praktycznych doświadczeń, które umożliwiały lepsze zrozumienie specyfiki takich kierunków jak farmacja, analityka medyczna czy kosmetologia na Wydziale Farmaceutycznym.

Dzięki temu, że zajęcia odbywały się w otoczeniu profesjonalnych laboratoriów uczestnicy mogli samodzielnie przeprowadzać  eksperymenty naukowe, a to pozwalało na zaznajomienie się nie tylko z nowoczesnymi urządzeniami i technikami diagnostyki, ale  przede wszystkim dało im to możliwość uświadomienia sobie jak ważna jest diagnostyka człowieka, a także wiedza z zakresu prawidłowego stosowania leków.

W Katedrze Biochemii odbywały się fascynujące warsztaty, podczas których uczniowie mogli m.in. po raz pierwszy w praktyce przeprowadzić separację białek. Oprócz tego w Katedrze Chemii Leków, uczestnicy mieli szansę na zdobycie umiejętności w zakresie ilościowego oraz jakościowego oznaczania substancji leczniczych.

Natomiast w ramach poznawania praktycznej strony nauki, możliwe było również oznaczenie zawartości kwasu acetylosalicylowego w tabletce, w Katedrze Chemii Fizycznej. Nie zabrakło również fascynujących odkryć dotyczących ludzkiej krwi, w tym układu grupowego ABO oraz czynnika Rh(D). W tym przypadku uczniowie mieli możliwość po odbytych ćwiczeniach odpowiedzieć na pytanie, o czym nam mogą powiedzą czerwone krwinki ? Tę część warsztatów poprowadziła Katedra Patobiochemii i Chemii Klinicznej.

Co ciekawe po raz pierwszy, warsztaty dla szkół ponadpodstawowych mogły liczyć na wsparcie sponsora, jakim była firma Apis Natural Cosmetics Sp. z o.o.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments