Bydgoszcz
11C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 12 • L 11
17C
Sob
18C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWeekendowa przerwa Twardowskiego. Dlaczego atrakcja Starego Rynku nie ukazała się turystom?
Bydgoszcz_ Pan Twardowski
24.08.2021 | 17:25

Weekendowa przerwa Twardowskiego. Dlaczego atrakcja Starego Rynku nie ukazała się turystom?

Na zdjęciu: Figura Twardowskiego ukazuje się w oknie kamienicy położonej po wschodniej stronie Starego Rynku.

Fot. Szymon Fiałkowski

W ubiegłą sobotę grupa mieszkańców i turystów nie zobaczyła postaci Twardowskiego, wyłaniającej się z okna kamienicy przy Starym Rynku. – Czy to awaria? – zapytali nasi Czytelnicy. Jak się okazało, figura legendarnej postaci jest sprawna – w weekend była jednak wyłączona z powodu imprezy na Starym Rynku.

Figura szlachcica, który według podań zaprzedał duszę diabłu i w połowie XVI wieku bawił w Bydgoszczy, kilka lat temu została zamontowana w oknie kamienicy przy Starym Rynku 15. W 2015 roku, po interwencyjnym przeglądzie technicznym, przestała ukazywać się mieszkańcom. Przegląd wykazał bowiem, że mechanizm poruszający rzeźbą wymaga pilnego remontu. Po pracach modernizacyjnych, Twardowski powrócił na Rynek w marcu 2016 roku.

Pan Twardowski wyłania się w okna najwyższej kondygnacji kamienicy na Starym Rynku dwukrotnie – o godzinach 13:13 i 21:13. W ubiegłą sobotę (21 sierpnia), rzeźba nie ukazała się jednak mieszkańcom. – Byliśmy na Rynku o godzinie 13:15. Na placu czekała grupa ludzi, która czekała, by obejrzeć atrakcję. Minęło pięć minut – Twardowski się nie ukazał. Szkoda, że nie było żadnej informacji i tłum ludzi odszedł rozczarowany – komentuje Czytelniczka, prosząc o sprawdzenie, czy mechanizm figury nie uległ awarii. Otrzymaliśmy także zdjęcie, obrazujące liczbę osób oczekujących na pojawienie się postaci.

Jak się okazało, Twardowski ma się dobrze i funkcjonuje normalnie. – Zdarza się, że jest wyłączany w przypadku imprez na Rynku – informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Tyle że w sobotę na najważniejszym placu Bydgoszczy nie było żadnego wydarzenia; dopiero w niedzielne popołudnie odbył się koncert Jazz Band Młynarski/Masecki „Podwieczorek taneczny” w ramach festiwalu Drums Fusion. Należy jednak zadać pytanie – czy wyłączanie popularnej miejskiej atrakcji w letni weekend miało sens?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści