Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaWelcome to Kijów. LOT latem uruchomi nowe połączenie z Bydgoszczy
loty Bydgoszcz Kijów
19.04.2018 | 14:04

Welcome to Kijów. LOT latem uruchomi nowe połączenie z Bydgoszczy

Stolica Ukrainy będzie drugim kierunkiem wschodnim realizowany z portu imienia Ignacego Jana Paderewskiego.

Na zdjęciu: Informacje o nowym połączeniu przekazali (od lewej): prezes PLB Tomasz Moraczewski, marszałek Piotr Całbecki oraz rzecznik LOT-u Adrian Kubicki.

Fot. Eryk Dominiczak

Niemal dokładnie rok po inauguracji lotów do Lwowa PLL LOT uruchomi z bydgoskiego lotniska połączenie z Kijowem. Na lotnisko Żuliany będzie można dotrzeć dwa razy w tygodniu. – Rozkład przelotów umożliwi spędzenie w stolicy Ukrainy pełnego weekendu – zachwala Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT-u.

Pierwszy samolot z Kijowa wystartuje do Bydgoszczy w czwartek, 2 sierpnia o godzinie 23:40 czasu miejscowego. W porcie im. Paderewskiego zamelduje się już w piątek po północy (0:40 czasu polskiego). W drogę powrotną LOT zabierze pasażerów o godzinie 5:10 (lądowanie zaplanowano na 8:00 czasu miejscowego). Identyczna sytuacja będzie miała miejsce pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem. Dwie rotacje mają umożliwić zarówno rozwój ruchu turystycznego, jak i biznesowego.

Nowe loty na Ukrainę mają być realizowane różnymi modelami samolotów Embraer. W zależności od potrzeb ma być to wersja 170 lub 175 (odpowiednio maksymalnie 70 i 82 pasażerów), ale – zdaniem Kubickiego – LOT zakłada, że najczęściej do obsługi połączenia Bydgoszcz – Kijów będą wykorzystywane maszyny embraer 195. – W wersjach posiadanych przez nas mogą one zabrać 112 lub 118 pasażerów – dodaje rzecznik LOT-u.

Kluczowa kwestia to cena biletów, które są już dostępne w sprzedaży na stronie przewoźnika. – Będą one kształtowały się na podobnym poziomie jak w przypadku Lwowa. Mogą być nieco wyższe z uwagi na fakt, że Żuliany są jednak lotniskiem metropolitalnym. Co za tym idzie – wyższe są tam opłaty lotniskowe. Ponadto, dystans dzielący Bydgoszcz od Kijowa jest dłuższy niż ten do Lwowa – wylicza Adrian Kubicki. Ale dodaje zarazem, że dolny próg cen w dwie strony (w klasie ekonomicznej) powinien wynieść nieco ponad 200 złotych, ale nie więcej niż 300 zł.

Sprawdziliśmy te zapowiedzi na stronie LOT-u – najniższa cena na inauguracyjny lot w piątek, 3 sierpnia z opcją powrotu w niedzielę, 5 sierpnia, obejmująca jednak wyłącznie bagaż podręczny (do 8 kilogramów) to nieco ponad 299 złotych. Za przelot z bagażem rejestrowym (do 23 kilogramów) trzeba już zapłacić ponad 465 złotych. Ceny w taryfie Premium Economy czy Business przekraczają natomiast pułap tysiąca złotych.

Czy skorzystasz z połączenia z Bydgoszczy do Kijowa?

Zobacz rezultat

Na ogłoszeniu nowego połączenia z bydgoskiego lotniska obecny był między innymi marszałek Piotr Całbecki. – LOT wraca do Bydgoszczy po sukcesie, jakim było połączenie do Lwowa. Liczymy, że zarówno pod względem obłożenia, jak i zysków przewoźnik nie narzeka i loty na Ukrainę przynoszą spółce zysk – przekonywał. – Mamy nadzieję, że z lotów do Kijowa będzie korzystało nie tylko wielu Polaków, ale również Ukraińców.

Zdaniem prezesa portu Tomasza Moraczewskiego, nowe połączenie przybliży lotnisko do osiągnięcia po raz pierwszy w historii pułapu 400 tysięcy pasażerów. – Jesteśmy po udanym pierwszym kwartale, w którym zanotowaliśmy wzrosty na poziomie 25 procent w stosunku do roku ubiegłego – podkreślał Moraczewski. I zapowiadał, że na potrzeby zwiększonego ruchu realizowane są w porcie inwestycje – między innymi przebudowa terminala (prace nad przeniesieniem działu kontroli bezpieczeństwa mają zakończyć się za miesiąc) czy systemu parkingowego. – Dzięki temu będzie można korzystać z parkingu, wykorzystując powszechnie lubiane aplikacje w telefonach – zapowiada Moraczewski.

Dalsza rozbudowa lotniska ma być możliwa po uzyskaniu decyzji środowiskowej. Wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tej sprawie został skierowany na początku roku.

HARMONOGRAM LOTÓW BYDGOSZCZ – KIJÓW (od 2 sierpnia 2018 r.)

  • niedziela / czwartek – wylot z Kijowa o 23:40 (czasu miejscowego) ; lądowanie w Bydgoszczy o 0:40 (czasu polskiego)
  • poniedziałek / piątek – wylot z Bydgoszczy o 5:10 (czasu polskiego) ; lądowanie w Kijowie o 8:00 (czasu miejscowego)
    czas lotu: 110-120 minut

Powiązane treści