[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wiadukty Warszawskie naprawione – ale na 10 lat. Będą zmiany w organizacji ruchu

Dodano: 03.08.2022 | 10:07

Na zdjęciu: W najbliższych dniach prędkość maksymalna na wiaduktach w ciągu ulicy Fordońskiej zostanie podniesiona z 30 do 50 km/h.

Fot. ZDMiKP

W najbliższych dniach wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na Wiaduktach Warszawskich. To konsekwencja zakończenia kolejnych prac naprawczych konstrukcji – mają one pozwolić na bezpieczne użytkowanie przepraw w ciągu ulicy Fordońskiej na najbliższe 10 lat. 

Jesienią 2020 roku bydgoscy drogowcy ujawnili, że Wiadukty Warszawskie są w złym stanie technicznym i grożą katastrofą budowlaną. Konieczne było wprowadzenie zwężenia jezdni do jednego pasa w każdym kierunku, a następnie zlecenie wykonanie podparcia obiektu. Przetarg na to zadanie wygrała bydgoska firma Kormost. Dodatkowe podpory umożliwiły likwidację (w czerwcu zeszłego roku) zwężenia jezdni, ale ruch na przeprawie wciąż odbywał się z ograniczeniami.

Następnie ZDMiKP zlecił kolejny etap prac naprawczych – dotyczył on renowacji przęseł i podpór Wiaduktów Warszawskich. Podobnie jak w przypadku poprzedniej części robót, przetarg wygrała spółka Kormost. Jak przekazuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP, prace zostały już zakończone – obiekt został wzmocniony, co pozwoli na wprowadzenie nowej organizacji ruchu, ułatwiającej przejazd.

Wiadukty Warszawskie: Nowa organizacja ruchu

Najważniejszą zmianą związaną z zakończeniem prac naprawczych przeprawy nad linią kolejową do Torunia jest podniesienie maksymalnej prędkości na obiektach z dotychczasowych 30 do 50 km/h. Dopuszczalna prędkość dla pojazdów ciężarowych będzie wynosić 40 km/h.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, pojazdy ciężarowe i autobusy nadal będą poruszać się wyłącznie prawy pasem ruchu (od strony chodnika). Lewy pas nadal pozostanie zwężony do 2,2 m i udostępniony dla pojazdów poniżej 3,5 t. – zaznacza Okoński.

Obecnie pasy ruchu rozdzielają plastikowe bariery na jezdni – teraz zostaną one zlikwidowane, a na jezdni zostaną wymalowane linie poziome umożliwiające tylko zjazd z lewego na prawy pas. Ustawione zostanie też nowe oznakowanie pionowe.

Pierwsze prace związane ze zmianą organizacji ruchu na nowych wiaduktach rozpoczną się w nocy z 3 na 4 sierpnia rozpoczną się pierwsze prace związane ze zmianą organizacji ruchu na obu wiaduktach. – Wykonawca prowadzić je będzie wyłącznie w godzinach nocnych, by zachować płynność ruchu. Podczas prac przejazd może być ograniczony do jednego pasa – zaznacza rzecznik. Wprowadzanie nowej organizacji ruchu potrwa kilka dni.

Przyszłość wiaduktów Warszawskich

Wykonane podpory i prace naprawcze miały charakter zachowania funkcji przeprawy i zgodnie z otrzymaną ekspertyzą, pozwolą użytkować obiekt jeszcze przez około 10 lat. – Przygotowaliśmy już wstępny harmonogram dalszych działań w zakresie rozbiórki i budowy nowych wiaduktów. Wstępne koszty realizacji nowej przeprawy już teraz wynoszą około 200 milionów złotych – informuje Okoński.

CZYTAJ TAKŻE: W Fordonie otwarty zostanie sklep sieci Sinsay

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments