Wicedyrektor teatru reaguje na słowa Całbeckiego. Jest też głos z bydgoskiego ratusza [AKTUALIZACJA]
Dodano: 29.09.2016 | 09:59Bartosz Frąckowiak opublikował na Facebooku swój komentarz do środowego oświadczenia marszałka województwa. Do sprawy odniosła się również zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.
Na zdjęciu: Budynek Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki przy alei Mickiewicza.
Fot. Sebastian Torzewski
Wicedyrektor bydgoskiego teatru Bartosz Frąckowiak w ostrych słowach odniósł się do równie ostrego oświadczenia marszałka Piotra Całbeckiego, które ten przekazał mediom w środowe popołudnie. – Marszałek zniesławił najwybitniejszych twórców europejskiego i polskiego teatru i tańca goszczących na Festiwalu Prapremier – ocenił w oświadczeniu na Facebooku.
CZYTAJ TAKŻE: Piotr Całbecki o Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy: „Żenujący poziom, ubliża godności człowieka”
Frąckowiak stwierdził, że środowe słowa Całbeckiego to „najbrutalniejsza próba cenzury ekonomicznej i najbardziej arogancka groźba skierowana wobec instytucji publicznej od 1989 roku”. – Bez precedensu, nigdy urzędnik takiego szczebla nie pozwolił sobie na taki komentarz – podkreśla wicedyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki. Przypomnijmy – marszałek zapowiedział, że zarząd województwa zajmie się sprawą odcięcia bydgoskiej sceny od samorządowego wsparcia.
Osobnym elementem oświadczenia Całbeckiego była ocena poziomu festiwalu. Włodarz regionu nazwał go „żenującym” i zawyrokował, że godzi on w „fundamentalne wartości narodu polskiego”, a także „ubliża godności człowieka” i „sieje nienawiść międzywyznaniową”. Sprawa dotyczy jednak wyłącznie spektaklu „Nasza przemoc i wasza przemoc”, podczas którego pojawiły się budzące kontrowersje sceny [CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT].
Zdaniem Bartosza Frąckowiaka, swoimi słowami marszałek Całbecki zniesławił nie tylko twórców teatralnych, ale również kuratorów Festiwalu Prapremier. W oświadczeniu znalazła się również długa lista osób i instytucji zaangażowanych w trwające w Bydgoszczy wydarzenie.
Do sprawy krótko po godzinie jedenastej w czwartek odniosła się także odpowiedzialna w urzędzie miasta za kulturę zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. Pełna treść oświadczenia poniżej (pisownia oryginalna).
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, prowadzony przez dyr. Pawła Wodzińskiego i dyr. Bartka Frąckowiaka, jest w pełni autonomiczną jednostką, jeśli chodzi o dobór repertuaru. Władze miasta nie ingerują w wybór spektakli, które prezentowane są w teatrze podczas Festiwalu Prapremier, ani w bieżący repertuar instytucji. Odpowiedzialność za te treści spoczywa na dyrekcji teatru.
Postępowanie dotyczące ewentualnego znieważenia symboli narodowych oraz uczuć religijnych podczas spektaklu powinno stać się przedmiotem analizy uprawnionych do tego organów. Osobiste odczucia nie mogą natomiast być podstawą do merytorycznej oceny całej działalności instytucji kultury.
W związku z oświadczeniem Pana Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zapowiadającym wykluczenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy z grona partnerów województwa, w projekcie dotyczącym wsparcia imprez kulturalnych o charakterze międzynarodowym, uważamy, że stanowisko to jest krzywdzące
Spektakl „Nasza przemoc i wasza przemoc”, w reżyserii chorwackiego twórcy, był zaledwie jednym z kilkunastu prezentowanych w ramach Festiwalu Prapremier. Sam Festiwal odbywa się już po raz 14. i cieszy wielkim uznaniem krytyków i publiczności. Wyrażona przez Pana Marszałka ocena, iż „poziom festiwalu jest żenujący” tym samym jest dalece nieuprawniona. Nie należy, na podstawie jednego spektaklu, przekreślać dorobku organizowanego nieprzerwanie od 2002 r. festiwalu i twórczości wielu grup teatralnych, reżyserów i artystów, którzy przez lata prezentowali się w ramach tego wydarzenia. Pozbawienie instytucji przyznanego wcześniej wsparcia finansowego z budżetu województwa jest krzywdzące i oparte na osobistych ocenach.
Apelujemy do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o niepodejmowanie pochopnych i krzywdzących dla artystów decyzji. Przypominamy także, że obowiązująca w Polsce konstytucja gwarantując wolność artystycznej wypowiedzi, daje też prawo do swobody korzystania z dóbr kultury.
Iwona Waszkiewicz
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022