Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
89% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 2 • L 1
5C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
0C
Sob
5C
Nd
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWicepremier Gliński w Bydgoszczy. Potwierdził pieniądze dla Akademii Muzycznej
jerzy kaszuba, piotr gliński, akademia muzyczna, ministerstwo kultury - st
29.09.2019 | 19:21

Wicepremier Gliński w Bydgoszczy. Potwierdził pieniądze dla Akademii Muzycznej

Na zdjęciu: Wicepremier Piotr Gliński gościł w niedzielę w Akademii Muzycznej.

Fot. Sebastian Torzewski

W niedzielę minister kultury Piotr Gliński i rektor Akademii Muzycznej prof. Jerzy Kaszuba zorganizowali konferencję poświęconą dofinansowaniu budowy nowego kampusu uczelni. Tym samym oficjalnie potwierdziły się nasze informacje z połowy sierpnia.

W przyszłorocznym budżecie państwa znajdą się 52 miliony złotych dedykowane powstaniu nowej siedziby uczelni. Łącznie budowa ma kosztować ok. 290 mln zł. Aby zapewnić wszystkie potrzebne środki, inwestycja musi zostać wpisana do planu wieloletniego. Jak tłumaczył podczas niedzielnej konferencji minister Gliński, może się to wydarzyć jeszcze w tym roku

O wpisaniu inwestycji do budżetu MetropoliaBydgoska.pl informowała już w sierpniu, gdy dość niespodziewanie okazało się, że resort zdoła sfinansować budowę, której koszt w w ostatnich latach znacznie zwiększył się w związku z sytuacją na rynku budowlanym. Początkowo inwestycję wyceniano bowiem na ok. 100 mln zł. Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku ministerstwo tłumaczyło, że nie jest w stanie sfinansować budowy.

W sierpniu musiałem przeprowadzić męską rozmowę z ministrem finansów w sprawie wpisania do budżetu kilku inwestycji. Kampus Akademii Muzycznej był wśród dwóch najważniejszych – mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej wicepremier Piotr Gliński, chwaląc przy okazji lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli lobbować za przyznaniem finansowania. Najwięcej pozytywnych słów minister poświęcił posłom Tomaszowi Latosowi i Łukaszowi Schreiberowi. Dodał też, że na decyzję wpływ miała również renoma uczelni.

Akademia już dwa tygodnie temu złożyła wniosek o pozwolenie na budowę.  Działkę między ul. Kamienną, Chodkiewicza i Gdańską na Bielawach miasto przekazało uczelni kilka lat temu. Uczelnia otrzymała także blisko 6 mln zł od rządu na wykonanie projektu, za co odpowiedzialna jest wyłoniona w konkursie pracownia Plus3 Architekci. Obecnie akademia prowadzi zajęcia ze studentami w kilku budynkach rozsianych na terenie miasta, głównie w Śródmieściu. Po zakończeniu inwestycji na Bielawach mają zostać one sprzedane.

Aktualny harmonogram budowy kampusu zakłada realizację inwestycji do 2022 roku. W nowym gmachu powstaną cztery sale – symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa. Fasada od strony oczyszczonego jeziora ma być w większości wykonana ze szkła. Jak tłumaczył prof. Kaszuba, nowy kampus będzie przedłużeniem dzielnicy muzycznej. – Gdy deweloperzy dowiedzieli się o naszych planach, ceny gruntów w okolicy zaczęły rosnąć – mówił podczas konferencji rektor uczelni. Jak tłumaczył, budynek będzie służył nie tylko uczelni, ale też mieszkańcom. Choćby z uwagi na regularne koncerty i bliskość otoczonego drzewami jeziora.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści