[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wielkanocne wypieki. Jak połączyć świąteczną tradycję ze smakiem?

Dodano: 29.03.2021 | 09:45

Na zdjęciu: Wypieki oferowane przez Poćwiardowskich powstają z tradycyjnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Fot. mat. nadesłany

Babka drożdżowa z bakaliami, mazurek na kruchym cieście, a może sernik z rodzynkami? Wybór  wypieków na Święta Wielkanocne może być nie lada wyzwaniem. Jednak są wśród nich klasyki, których na stole nie powinno zabraknąć.

Podróż po świątecznych wypiekach odbyliśmy w Piekarni Cukierni Poćwiardowski, która powstała niemal sto lat temu i do dzisiaj opiera swoją produkcję na tradycyjnych recepturach. To według nich powstają wielkanocne baby czy mazurki goszczące później na stołach wielu bydgoszczan.

Pomysły na wypieki oferowane przez Poćwiardowskich podyktowane są przede wszystkim tradycją. Sprawdzone przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu możemy poznać smaki towarzyszące naszym przodkom. – Przez wszystkie lata działania cukierni na Wielkanoc wypiekane są babki drożdżowe i piaskowe, a sam przepis pozostaje niezmieniony od lat. W obecnych czasach wypiekamy także wiele rodzajów serników, które również od zawsze goszczą na wielkanocnych stołach – mówi pani Agnieszka z Piekarni Cukierni Poćwiardowski. Warto też zwrócić uwagę na mazurka na kruchym cieście z masą kajmakową i bakaliami. Za to wśród serników szczególnie polecane na święta są: tradycyjny z rodzynkami, z kawałkami czekolady deserowej oraz z bezą.

Który z tych wypieków obecnie cieszy się największą popularnością? – Zdecydowanie babki. Drożdżowe bądź piaskowe wypiekane w tradycyjnych formach okrągłych lub stożkowych. Są one nie tylko świątecznym smakołykiem, ale też ozdobą stołu. Nie można zapominać, że baba wielkanocna to przecież symbol dostatku – odpowiada pani Agnieszka.


Porada od cukiernika: Jak upiec babkę drożdżową?

Idealna babka wielkanocna powinna być puszysta i wilgotna. Tradycyjna baba drożdżowa przyrządzana jest z rozczynu drożdży, świeżych jaj, przesianej mąki i bakalii. Przed przystąpieniem do sporządzania ciasta, należy pamiętać, że wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Zaczynamy od rozczynu drożdżowego, który najlepiej przygotować ze świeżych drożdży. Drożdże łączymy z mlekiem, cukrem i mąką na gładką masę. Pamiętajmy przy tym, że mleko nie może być zbyt gorące, bo wysoka temperatura zabije drożdże i nasza babka nie wyrośnie. Rozczyn odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 minut do podwojenia objętości. Niezwykle ważna jest kolejność łączenia poszczególnych składników: zaczynamy od ucierania masła, aż do uzyskania puszystej masy, następnie stopniowo dodajemy cukier. To bardzo ważny etap. Puszysta masa to puszysta babka. Następnie dodajemy przesianą mąkę  i wcześniej roztrzepane jaja, całość mieszamy (UWAGA! Zbyt długie mieszanie ciasta z mąką uwalnia gluten, co może prowadzić do powstania zakalca). Na koniec dodajemy bakalie, które wcześniej zaparzamy i obtaczamy w mące, aby nie opadły na dno, tylko równomiernie rozłożyły się po całej babce. Pieczemy w temperaturze 160 °C – 200 °C (bez termoobiegu) od 40 minut do godziny.