Bydgoszcz
11C
Słonecznie
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSE
H 11 • L 11
22C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportWielkie święto karate w Bydgoszczy. Do rozdania – ponad 800 medali!
MŚ karate shotokan
20.03.2016 | 15:01

Wielkie święto karate w Bydgoszczy. Do rozdania – ponad 800 medali!

Nawet półtora tysiąca zawodników może wziąć udział w mistrzostwach świata w karate shotokan, które odbędą się na początku kwietnia w mieście nad Brdą.

Na zdjęciu: Aż 273 komplety takich medali zostaną rozdane podczas trzydniowych mistrzostw świata w karate w hali Łuczniczka.

Fot. Eryk Dominiczak

Liczby tej imprezy wyglądają imponująco – do Bydgoszczy przyjadą reprezentanci około 50 państw, których oceniać będzie aż siedemdziesięciu sędziów. A w trakcie trzydniowych zawodów organizatorzy wręczą uczestnikom – bagatela – 300 kilogramów medali. Do mistrzostw świata w karate shotokan, których gospodarzem będzie hala Łuczniczka, pozostały niespełna dwa tygodnie.

Czempionat wraca do miasta nad Brdą po niemal dekadzie – gospodarzem poprzednich mistrzostw miasto nad Brdą było w 2007 roku. – To wielkie wyzwanie logistyczne – zauważa Piotr Gołębiewski, prezes organizatora imprezy – klubu Bushi-Do Bydgoszcz. Według różnych szacunków, na matach w Łuczniczce może zaprezentować się od 1200 do nawet 1500 uczestników w różnym wieku. Najliczniejszą grupą będą oczywiście Polacy, których na starcie może stanąć aż czterystu! Bardzo liczny przyjazd awizują Ukraińcy – ma ich się stawić około 300. Po kilkadziesiąt osób mają wystawić silne reprezentacje Turcji oraz Czech. – Spodziewamy się reprezentantów kilkudziesięciu krajów. Mamy już informację, że wizy do Polski otrzymali reprezentanci Etiopii – wylicza Adam Jaworski, dyrektor imprezy.

Imprezy, która na kilkanaście dni przed rozpoczęciem jest już dopięta niemal na ostatni guzik. Miasto zakupiło na potrzeby mistrzostw maty (równolegle w hali będzie się toczyło sześć pokazów lub walk) oraz sprzęt elektroniczny do obsługi zawodów. – Pozostanie to własnością miasta, ale będzie znajdowało się w zarządzie klubu – wyjaśnia Tomasz Wierzewski, wicedyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w bydgoskim ratuszu.

O rozmachu imprezy świadczą rozmaite liczby, nie tylko te już zaprezentowane. Codziennie – od poniedziałku, 1 kwietnia do niedzieli czeka nas po kilkanaście godzin pojedynków. – Zdarzało się, że część walk przenoszonych było na inne dni, bo sędziowie nie byli w stanie właściwie oceniać uczestników. Ze zmęczenia – podkreślają organizatorzy. Ci ostatni liczą też na tłumny udział kibiców – wstęp na wszystkie dni zawodów będzie bezpłatny.

Bydgoska reprezentacja ma liczyć 32 osoby. Wśród nich Wiktoria Matuszewska, która z ubiegłorocznego czempionatu w Tbilisi przywiozła dwa medale. – W Gruzji zaprezentowaliśmy się w liczbie 50 osób. I zajęliśmy piąte miejsce w klasyfikacji medalowej – mówi prezes Gołębiewski. – Nie ukrywam, że liczymy na poprawę tego wyniku na własnym terenie.

Podczas MŚ w Bydgoszczy medale zostaną rozdane w aż 273 kategoriach, uwzględniając pokazy (kata), walki (kumite) oraz rywalizację drużynową. W imprezie wezmą udział także sportowcy niepełnosprawni.


Powiązane treści