Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 0 • L -1
2C
Sr
3C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesWielomilionowe dofinansowanie dla bydgoskiej inwestycji. Umowa podpisana
sortownia odpadów - pronatura
27.05.2020 | 13:13

Wielomilionowe dofinansowanie dla bydgoskiej inwestycji. Umowa podpisana

Na zdjęciu: Stacja segregacji odpadów ProNatury zostanie zmodernizowana.

Fot. mat. prasowe

ProNatura przygotowuje się do rozbudowy i modernizacji stacji segregacji odpadów. Została już podpisana umowa zakładająca finansowe wsparcie inwestycji.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W połowie maja spółka podpisała z NFOŚiGW umowę, zgodnie z którą ma otrzymać ponad 41 milionów złotych, czyli maksymalna kwotę, o którą wnioskowała. Po dodaniu pożyczki z Funduszu, a także środków własnych wartość całkowita inwestycji wyniesie 61,3 mln zł.

Modernizacja ma zwiększyć szanse na osiągnięcie przez miasto Bydgoszcz wymaganych poziomów recyklingu. Dzięki realizacji inwestycji zwiększy się efektywność instalacji do odzysku surowców wtórnych, a sortowanie będzie wymagało mniejszego niż dotychczas kontaktu pracowników z odpadami. W 2021 r. planowane jest rozpoczęcie budowy wraz z montażem urządzeń, a w 2022 r. rozruchy mechaniczne i technologiczne.

Modernizacja dostosuje instalację do zmieniających się przepisów, a technologię do nowych strumieni odpadów, w tym większej ilości odpadów z selektywnej zbiórki. Pozwoli też na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz uciążliwości zapachowej.

To bardzo ważny dzień dla ProNatury i Bydgoszczy. Sortownia odpadów to jeden z filarów systemu gospodarki odpadami, ale i pierwsze „serce” Spółki, które bije nieprzerwanie od początku naszej działalności. Modernizacja tej instalacji to nie tylko konieczność, ale kolejny krok milowy po zbudowanym także dzięki wsparciu unijnemu Zakładowi Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych – mówi Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.

Zmodernizowana linia sortownicza będzie się składać z zespolonej kabiny doczyszczania poszczególnych frakcji wydzielonych odpadów, 17 separatorów optopneumatycznych, 2 separatorów metali nieżelaznych, 2 separatorów metali żelaznych, 2 separatorów balistycznych, sita kaskadowego 160 mm, sita kaskadowego 40/80 mm czy sita bębnowego o średnicy oczek 160-340 mm.

W grudniu ubiegłego roku ProNatura podpisała umowę na wykonanie drugiego etapu modernizacji linii technologicznej sortowania odpadów, dzięki czemu rozbudowano istniejącą linie o system przenośników i separator optyczny. Koszt inwestycji wyniósł 5,5 mln zł.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści