Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wiślana Odyseja przypływa do Bydgoszczy. W sobotę odbędzie się sprzątanie brzegów Wisły w Fordonie

Dodano: 02.08.2022 | 11:16

Na zdjęciu: Wiślana Odyseja to projekt, który obejmuje szereg wydarzeń ekologicznych organizowanych w miejscowościach przez które przepływa rzeka Wisła.

Fot. mat. prasowe

W ten weekend do Fordonu przypływa Wiślana Odyseja. To wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna, która ma na celu sprzątanie brzegów Wisły.

Wiślana Odyseja to akcja edukacyjno-ekologiczna. Łączy ona przemieszczanie się rzeką (bądź jej brzegami za pośrednictwem roweru lub pieszo) od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców. 1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo 100-150 km.

Akcja trwa od początku roku. Dobrowolski razem z lokalnymi ekowolontariuszami pokonuje kolejne odcinki Wisły. Wiślana Odyseja rozpoczęła się w styczniu, u źródeł rzeki, a zakończy się w październiku, przy ujściu do Bałtyku. – Każda forma przemieszczania się jest mile widziana: pieszo, kajakiem, rowerem, na rolkach… Dołączajcie do Odysei! – zachęca Dominik Dobrowolski.

Wiślana Odyseja to już trzecia duża akcja z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 roku odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później w ramach Górskiej Odysei wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski. Wszystkie akcje łączy potrzeba zwracania uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie.

Wiślana Odyseja w Bydgoszczy. W ten weekend akcja zawita na fordońskie nabrzeże Wisły

Kujawsko-pomorski etap Wiślanej Odysei rozpocznie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 10:00 akcją sprzątania w Toruniu na Bulwarach Filadelfijskich (skrzyżowanie z ul. Żeglarską). – Na Bulwarach było tak dużo śmieci, że nie daliśmy rady za pierwszym razem podczas zakończenia 7. etapu, więc teraz kontynuujemy doprowadzenie tego terenu do porządku – mówi Dobrowolski.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z przebudową Mostu Fordońskiego? GDDKiA pyta o zdanie prezydenta Bydgoszczy i marszałka województwa

Następnie ekolog z wolontariuszami ruszy do Bydgoszczy, gdzie w sobotę, 6 sierpnia o godz. 10:00 odbędzie się druga akcja sprzątania. Zostanie ona przeprowadzona w Fordonie, a konkretnie w rejonie ulicy Nad Wisłą, czyli zjazdu pod mostem Fordońskim w kierunku rzeki i wjazdu na tymczasową przeprawę pontonową.

Koordynatorem sprzątania bydgoskiego odcinka Wisły w ramach 8. etapu akcji Wiślana Odyseja jest Fundacja Zielone Jutro. – Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy m.in. obywateli Ukrainy przebywających na terenie Bydgoszczy i okolic, harcerzy z ZHP Hufiec Miasto oraz Radę Osiedla Brdyujście – podkreśla prezes fundacji Marcin Sikora.

Partnerzy Wiślanej Odysei to Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Wody Polskie, Program Czysta Polska. Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/WislanaOdyseja.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments