Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 5 • L 2
8C
Sob
8C
Nd
6C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBarbara Nowacka w Bydgoszczy. Mówiła o nowym projekcie i spotkała się z mieszkańcami
09.01.2019 | 19:20

Barbara Nowacka w Bydgoszczy. Mówiła o nowym projekcie i spotkała się z mieszkańcami

Szefowa Inicjatywy Polska przyjechała z jednodniową wizytą do Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Barbara Nowacka spotkała się z mieszkańcami Bydgoszczy w Bibliotece UKW.

Fot. Szymon Fiałkowski

To był pracowity dzień dla szefowej Inicjatywy Polskiej. Barbara Nowacka przyjechała do Bydgoszczy, aby mówić o projekcie dotyczącym rozdziału kościoła od państwa.

Najpierw spotkanie w ratuszu z prezydentem Bruskim, potem krótka konferencja prasowa i spotkanie z mieszkańcami w bibliotece UKW – tak w skrócie wyglądał pobyt w grodzie nad Brdą liderki Inicjatywy Polskiej.

Barbara Nowacka podczas krótkiej konferencji prasowej (ta odbyła się przed wejściem do budynku kurii) tłumaczyła forsowany i promowany przez jej formację polityczną projekt dotyczący rozdziału Kościoła Katolickiego od państwa. – To jest bardzo nośny temat i coraz więcej osób o nim rozmawia. To konieczność unormowania pewnych relacji państwo-kościół – mówiła Nowacka. Podpisy zbierane są na stronie internetowej inicjatywa25.pl, gdzie – jak informowała liderka ugrupowania – w ciągu trzech dni pod tą inicjatywą zostało złożonych już ponad 30 tysięcy podpisów. – Jesteśmy przekonani, że będzie ich znacznie więcej i zaproponujemy merytoryczną dyskusję nad relacjami państwa i Kościoła. Jak nie, to mamy inne rozwiązania – mówiła.

Podpisy będą zbierane do połowy lutego 2019 r. Nowacka tłumaczyła, że rozwiązania zaproponowane przez Inicjatywę mieszczą się w granicach prawa. Co jest proponowane? Przede wszystkim to, aby lekcje religii w szkołach, a zazwyczaj – jak tłumaczyła Nowacka – są to dwie godziny tygodniowo, nie były opłacane ze środków budżetu państwa. – Takie przedmioty jak biologia czy chemia są realizowane w wymiarze jednej godziny – zauważyła. Podkreśliła, że nikt – nawet kuratorium – nie ma możliwości kontroli tego, co jest realizowane na tych lekcjach. Pada też ponownie propozycja likwidacji funduszu kościelnego oraz tego, by z funduszy kościoła płacone były ubezpieczenia świadczenia zdrowotne i emerytalne.

Po południu lewicowa polityk spotkała się z mieszkańcami miasta w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jeżeli PiS nie skorzysta z tej ręki podanej do nich, to zmusimy ich do dyskusji – przyznała szefowa Inicjatywy Polska. Przypomniała, że podobny projekt w tej sprawie niebawem złożą parlamentarzyści .Nowoczesnej, a w „zamrażarce” sejmowej jest inna inicjatywa związana ze świecką szkołą. – Nie chcę iść na wojnę z Kościołem, ale niech Kościół nie idzie na wojnę ze mną – opowiadała.

Nowacka sporo mówiła również o rozpoczętych dwunastu miesiącach, w których dwukrotnie odbędą się wybory – do Parlamentu Europejskiego i Sejmu oraz Senatu. – Jest szansa na wygranie wyborów do europarlamentu i pokazanie tego, że Polska jest krajem silnym i proeuropejskim – deklarowała Nowacka. Według niej w tym roku Polacy będą wybierali między populistami i realistami. Nie brakowało też uszczypliwości w kierunku polityków PiS, którzy mają być wpisani na listy wyborcze do europarlamentu Coraz częściej padają głosy, że do Brukseli mają zamiar wystartować m.in. była premier Beata Szydło czy Marek Kuchciński (marszałek sejmu), Beata Kempa (minister w KPRM) i Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości).

Na zakończenie konferencji szefowa Inicjatywy Polska nie wykluczyła kolejnego przyjazdu do grodu nad Brdą, ale na razie nie sprecyzowała w jakim terminie miałby on nastąpić.


Powiązane treści