Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kamienica w Śródmieściu zostanie wyburzona? Do końca dnia można składać wnioski, by temu zapobiec

Dodano: 14.04.2023 | 10:10

Na zdjęciu: W budynku przy Warmińskiego 10 znajduje się siedziba PCK. Istnieje spore ryzyko, że zostanie ona wyburzona pod drogę dojazdową.

Fot. Google Street View

Do dziś (14 kwietnia) można zgłaszać uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Warmińskiego”. Bydgoski Ruch Miejski konsekwentnie sprzeciwia się planom wyburzeń kamienic i wnioskuje do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej o zachowanie przeznaczonej do rozbiórki kamienicy Warmińskiego 10, w której znajduje się siedziba Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Gdańska 140, Gdańska 145, Gdańska 73, kamienice-zabytki ewidencyjne pod Nowostromą i Toruńską, destylarnia przy Poznańskiej pod przedłużenie ulicy Św. Trójcy, koszarowiec Pomorska 88F – to lista budynków, które według planów miasta (przede wszystkim według planów miejscowych i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) zostaną przeznaczone pod wyburzenie. Dzięki zaangażowaniu licznych mieszkańców Bydgoszczy, przed destrukcją udało się uratować kamienice Gdańska 98 i 100.

CZYTAJ TAKŻE: Skuteczny bunt przeciwko wyburzeniom przy Gdańskiej i Chodkiewicza. ZDMiKP wycofuje się z pomysłu

To jednak nie koniec planów dotyczących wyburzeń. Jak alarmowaliśmy po sygnale naszego Czytelnika, zapisy projektu planu miejscowego „Śródmieście – Warmińskiego” dopuszczają wyburzenie kamienicy przy ulicy Warmińskiego 10 pod projektowaną drogę dojazdową (stanowiącą niejako przedłużenie ulicy Obrońców Bydgoszczy) do parkingu, zaplanowanego między Warmińskiego a Gdańską.

Dokument nakazuje „zachowanie budynków wpisanych do ewidencji zabytków z możliwością ich przebudowy, rozbudowy i nadbudowy, z wyłączeniem budynku usytuowanego w granicach działki nr 179 przy ul. Dr Emila Warmińskiego 10, przeznaczonej w części pod budowę układu komunikacyjnego”. Nowa droga jest określona w planie jako ulica klasy dojazdowej – pieszojezdnia bez wydzielonej jezdni i chodnika o szerokości nie mniej niż 10 metrów.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy plan miejscowy dla Śródmieścia. Dopuszcza wyburzenie kamienicy przy Warmińskiego

Bydgoski Ruch Miejski konsekwentnie składa wnioski do projektów planów miejscowych i równie konsekwentnie sprzeciwia się wyburzeniom kamienic. W kwestii planu „Śródmieście – Warmińskiego” stowarzyszenie proponuje zachować budynek przy ul. Warmińskiego 10, a planowaną drogę (oznaczaną w projekcie symbolem 14.KDX) do wewnątrz kwartału poprowadzić częściowo przez południowo-zachodni fragment sąsiedniej działki nr 180, i wprowadzić minimalne wymagania pod względem szerokości, np. możliwość realizacji w formie pieszojezdni. Propozycja zakłada przeprowadzenie ją przez parking posesji Warmińskiego 12.

Zdaniem organizacji, to rozwiązanie umożliwi (zgodnie ze stanowiskiem PCK) zachowanie zabytkowego budynku Warmińskiego 10, dodatkową osłonę wyżej wspomnianym budynkiem dla zabudowy mieszkaniowej we wnętrzu kwartału przed hałasem ulicznym, bezproblemowe zapewnienie dojazdu wewnątrz kwartału, bez konieczności wyburzeń historycznej tkanki miejskiej, łatwiejsze i bezpieczniejsze (kilkukrotnie mniejsza liczba relacji kolizyjnych) wprowadzenie ruchu drogowego z drogi w ulicę Warmińskiego, bez konieczności włączania się do ruchu na skrzyżowaniu (z ul. Obrońców Bydgoszczy).

Proponowane rozwiązanie kwestii poprowadzenia drogi 14.KDX pozwala na zachowania dziedzictwa architektonicznego Bydgoszczy, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków, oraz nie budzi konfliktów społecznych. W związku z tym, iż droga ta ma jedynie obsługiwać zaplecza budynków ulic Dworcowej oraz Gdańskiej, co nie będzie generowało dużego ruchu, nie ma potrzeby aby znajdowała się ona na przedłużeniu ul. Obrońców Bydgoszczy i nie musi wpisywać się w układ skrzyżowania i tworzyć inną niż dotychczasowa siatkę ulic – argumentuje Bydgoski Ruch Miejski.

Stowarzyszenie proponuje również, by południową część terenu między Warmińskiego a Gdańskiej, który został oznaczony w planie jako parking lub teren zieleni urządzonej (ustalone przeznaczenia mogą występować samodzielnie lub wspólnie w dowolnych proporcjach) przeznaczyć na stworzenie ogólnodostępnego terenu zieleni urządzonej (tj. bez opcji przeznaczenia na parking, jak zaplanowano dla terenu). – Alternatywnie teren można podzielić na dwie części i wyznaczyć jedną na parking i drugą na teren zieleni urządzonej – dodaje.

Wśród dodatkowych uwag do planu „Śródmieście – Warmińskiego” Bydgoski Ruch Miejski proponuje zastosować zapisy, które dla nowych inwestycji ograniczą ilość miejsc parkingowych do minimum oraz możliwie wysoki wskaźnik stojaków rowerowych/miejsc do parkowania rowerów. – W określeniu zasad dostarczania ciepła należy wskazać obsługę poprzez zbiorczy system sieci ciepłowniczych oraz zastosować zapisy, które w możliwie najlepszy sposób uniemożliwią korzystanie z indywidualnych źródeł takich jak tzw. piece kopciuchy – podkreśla. Ponadto, społecznicy wnioskują o to, by na ulicach objętych planem wyznaczono szpalery drzew (sadzonych w gruncie, nie w donicach) oraz zawrzeć wymogi stosowania nawierzchni chodników wysokiej jakości, np. z płyt kamiennych, według wzoru „bydgoskiego” (w karo).

Plan miejscowy „Śródmieście-Warmińskiego”. Uwagi można składać tylko do dziś

Uwagi do projektu planu można zgłaszać tylko do końca piątku (14 kwietnia). Można je składać w formie papierowej lub elektronicznej:

  • na piśmie na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz
  • za pomocą poczty elektronicznej na adres sekretariat@mpu.bydgoszcz.pl
  • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej
  • za pomocą formularza zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie – mpubydgoszcz.rbip.mojregion.info

Również do końca dnia można zgłaszać swoje uwagi do MPZP „Bartodzieje – Bałtycka”. Bydgoski Ruch Miejski także przedstawił swoje propozycje modyfikacji jego zapisów – można się z nimi zapoznać TUTAJ.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Wszystkie te jednopiętrowe bieda-kamienice tylko szpecą miasto i naprawdę nie ma powodu, by je ratować. To jest zabudowa niegodna centrum dużego miasta