Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Woda powinna dawać radość kąpieli. Co robić by nie odbierała życia?

Dodano: 06.06.2016 | 11:46

Działania związane z przestrzeganiem zasad zachowania się nad wodą, rozpoczęli policjanci i WOPR-owcy.

Na zdjęciu: To tylko pokaz. Oby nigdy nie musiał okazać się prawdziwą akcją ratującą Twoje życie...

Fot. Stanisław Gazda

Przedstawiciele policji oraz  WOPR rozpoczęli działania edukacyjne na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Pogoda w ostatnich dniach oraz prognozy na kolejne dni sprzyjały i sprzyjać będą wyjazdom nad wodę. Jednak, by były to wyjazdy udane, bezwzględnie  pamiętać należy o tym, żeby do kąpieli wybierać wyłącznie miejsca strzeżone. Szczególną uwagę należy poświęcić dzieciom.

Festyn w Łącku na terenie Yacht Klubu, w którym uczestniczyły całe rodziny, był jedną z pierwszych form prewencji. Policjanci tłumaczyli podczas festynu w jaki sposób należy postępować gdy jesteśmy nad wodą, a w jaki nie. W tym celu posłużyli się publikacjami profilaktycznymi pn. „Nad wodą”, które wręczyli dzieciom. Wyposażyli także najmłodszych w książeczki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, kamizelki i elementy odblaskowe.

Zorganizowano również praktyczne pokazy i naukę reagowania w sytuacjach, gdy widzimy osobę tonącą. Przedstawiciele WOPR zaprezentowali uczestnikom w jaki sposób docierają do osoby tonącej, z wykorzystaniem motorówki i deski ratunkowej. Policjanci w tym czasie udzielali wskazówek wymieniając dziesięć zasad  związanych z pobytem nad wodą.

WOPR-owcy w specjalnym namiocie, posługując się  sprzętem do pierwszej przedmedycznej pomocy uczyli jak ratować osobę, która zasłabła, uległa podtopieniu czy innym urazom.

Policja i WOPR prowadzą wspólnie kontrole dzikich kąpielisk, patrolując linię brzegową i apelując do ludzi o rozsądek. Trzeba pamiętać o tym, że z wodą nie ma żartów, a bezmyślne zachowanie może kosztować życie.

O swojej gotowości do sezon na wodach powiatu świeckiego zameldowali właśnie tamtejsi policjanci. Mundurowi kontrolować będą jeziora: Deczno, Stelchno, Mukrz, ale także inne akweny. Wszystko po to, by zapobiec popełnianiu wykroczeń i przestępstw, a także wpłynąć na bezpieczeństwo. Działania policjantów będą ukierunkowane na ujawnianiu użytkowników sprzętu pływającego będących pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracać też będą uwagę, czy pływający kajakami bądź łodziami mają worki na odpady, tak by nie zaśmiecali akwenów.  Mundurowych na łodzi będzie można spotkać do końca sezonu letniego.

Przeczytaj 10 zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą i pamiętaj o nich:

  1. Powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
  3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki do pływania.
  4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu jakiegokolwiek alkoholu.
  5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  6. Skoki „na główkę” mogą odbywać się tylko na basenach. Skoki do wody, nawet znanej, z dużej wysokości są niebezpieczne – grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się szybko zmieniać.
  7. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  8. Gdy korzystamy ze sprzętu pływającego (rowery wodne, kajaki, łódki) zakładajmy zawsze kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką. Kapok daje nam gwarancję utrzymania się na wodzie jeśli wypadniemy z łodzi.
  9. Nie przeceniajmy swoich sił i umiejętności. Podczas kąpieli zawsze stawiajmy na pierwszym miejscu zdrowy rozsądek i poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.
  10. Niosąc pomoc innym, trzeba myśleć również o własnym bezpieczeństwie.