Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWojenna tajemnica. Praca, która miała zostać zniszczona, wróciła do muzeum
muzeum-okregowe_23.07.2020_sm-24
13.12.2020 | 08:51

Wojenna tajemnica. Praca, która miała zostać zniszczona, wróciła do muzeum

Na zdjęciu: Muzeum Okręgowe odzyskało pracę Leona Wyczółkowskiego.

Fot. Szymon Makowski

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odzyskało kolejną stratę wojenną. Do zbiorów wróciła praca graficzna patrona muzeum „Wisła pod Grudziądzem”.

Zgodnie z zachowaną dokumentacją w 1943 r. praca na mocy nakazu Walthera  Ernsta – nadburmistrza Bydgoszczy praca autorstwa Leona Wyczółkowskiego została ulokowana w dworze w Dębowie. Uważano, że spłonęła w 1945 roku. W środę, 9 grudnia wróciła jednak do Muzeum Okręgowego. Została przekazana przez wnuczkę Jakuba Hechlińskiego – znanego w okresie międzywojennym bydgoszczanina, który prowadził Fabrykę Mebli i Zakład Architektury Wewnętrznej specjalizujący się w produkcji mebli i aranżacji wnętrz dużych firm oraz jej męża. W kamienicy, w której funkcjonował wspomniany zakład, we wrześniu 1939 r. muzeum zdeponowało część dzieł Leona Wyczółkowskiego i Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego celem zabezpieczenia ich przed grabieżą i zniszczeniem.

„Wisła pod Grudziądzem” wykonana została w technice graficznej kredką litograficzną i tuszem. Nadal oprawiona jest w przedwojenne passe-partout i posiada oryginalne zaplecki.

– To wydarzenie pokazuje, że nie wszystkie obiekty uznane za spalone uległy zniszczeniu. Daje to nadzieję, że kolejne wrócą do bydgoskiej kolekcji muzealnej – mówi Natalia Szczerbińska z MOB, dodając, że dyrektor i pracownicy muzeum są niezmiernie wdzięczni za przekazanie dzieła. – Mamy nadzieję, iż to wydarzenie zwiększy świadomość lokalnej społeczności na temat bydgoskich strat wojennych i przyczyni się do analizy domowych kolekcji w kontekście dziedzictwa utraconego – dodaje Szczerbińska. Wszyscy zainteresowani tematem bydgoskich muzealnych strat wojennych mogą odwiedzić stronę internetową www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści