Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wojewoda o sytuacji w regionie: „Jesteśmy na szczycie trzeciej fali”

Dodano: 15.04.2021 | 09:32

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił sytuację epidemiczną w regionie.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił obecną sytuację epidemiczną w regionie. Zapowiedział też wzrost tempa szczepień.

– Obecnie nasze województwo znajduje się na szczycie trzeciej fali epidemii koronawirusa – twierdzi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wyliczając, że w szpitalach w regionie przebywa obecnie prawie 1800 osób, z czego ok. 190 pod respiratorem. – W lutym mieliśmy 800 chorych, więc ten przyrost jest duży i wymaga silnego zaangażowania naszej służby zdrowia. Najwięcej pacjentów przyjmują szpitale w Grudziądzu i Radziejowie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zauważamy lekką tendencję spadkową zachorowań oraz skierowań na testy. Może to więc oznaczać, że w dłuższej perspektywie pandemia będzie wyhamowywać – tłumaczy wojewoda.

Do tej pory w województwie wykonano 330 tys. szczepień, z czego druga dawka trafiła do ponad 100 tys. osób. Na razie szczepione był gównie osoby starsze, pracujące w służbie zdrowia oraz  przewlekle chore. Teraz rząd zapowiada przejście do szczepień powszechnych, aby w krótkim czasie zaszczepić większość obywateli. – Dlatego potrzebna jest współpraca z samorządami, aby otwierać nowe punkty szczepień. Samorządy przedstawiły 49 takich propozycji. Poddano je analizie w urzędzie wojewódzkim i przesłano do Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia wojewoda.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu miasto Bydgoszcz zapowiedziało utworzenie od poniedziałku, 19 kwietnia dziewięciu dodatkowych masowych punktów szczepień, które mają pozwolić na wykonywanie 18 tysięcy zabiegów tygodniowo. Wybrane zostały: Szpital Miejski (Szpitalna 19), Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze (Gdańska 187), Przychodnia Bajka (Szelburg-Zarembiny 23), Szkoła Podstawowa nr 65 (Golloba 7), Szkoła Podstawowa nr 60 (Glinki 117), Centrum Medyczne Gizińscy (Leśna 9A), Przychodnia Łomżyńska (Łomżyńska 51A), Vitamed (Kościuszki 35), Remedium Clinic (Gdańska 80A).

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 21 tysiącach nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń, z czego 989 w województwie kujawsko-pomorskim. Również wczoraj szef resortu Adam Niedzielski potwierdził przedłużenie obowiązywania obecnych obostrzeń o tydzień za wyjątkiem przedszkoli i żłobków, które zostaną otwarte od 19 kwietnia. Dopuszczone zostały też możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu do 25 osób oraz współzawodnictwo dzieci i młodzieży prowadzone przez związek sportowy.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments