Wojewoda pisze do prezydenta Torunia. Tematem – działki Rydzyka
Dodano: 12.04.2024 | 10:04Na zdjęciu: Wojewoda Michał Sztybel w piśmie skierowanym do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego prosi o aktualizację kwoty opłat za użytkowanie gruntów przez fundację ojca Tadeusza Rydzyka.
Fot. Szymon Fiałkowski
Wojewoda Michał Sztybel w piśmie skierowanym do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego prosi o aktualizację kwoty opłat za użytkowanie gruntów przez fundację ojca Tadeusza Rydzyka. Wybudowano na nich muzeum „Pamięć i Tożsamość”.
Sprawa zaczęła się w 2017 roku – wówczas ówczesny Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wyraził zgodę na oddanie w użytkowanie wieczyste, w drodze bezprzetargowej, nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1 na rzecz Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) z siedzibą w Warszawie, na cele związane z niezarobkową działalnością kulturalno-oświatową, opiekuńczą, leczniczą, charytatywną, naukową, sportową oraz turystyczną.
Bogdanowicz wyraził zgodę na zastosowanie 60% bonifikaty od pierwszej opłaty, ustalonej w wysokości 15% ceny, z tytułu oddania ww. nieruchomości w użytkowanie wieczyste na rzecz redemptorystów. Po kilku miesiącach wojewoda zgodził się na przekazanie zgromadzeniu ojca Tadeusza Rydzyka kolejnej działki – przy ulicy Szosa Bydgoska 99. Tym razem bonifikata była większa i wynosiła 85% – przedstawiciel rządu PiS w terenie wyraził też zgodę na zastosowanie 85% bonifikaty od kolejnych opłat rocznych, ustalonych w wysokości 0,3% ceny. Na wskazanych działkach Rydzyk zrealizował Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II – jego budowa była finansowana z budżetu państwa.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Plac Wolności. W końcu startuje jego rewitalizacja
Jak przekonuje obecny wojewoda Michał Sztybel, bonifikaty były „bardzo duże”, a zakon oddał działki fundacji ojca Rydzyka – Lux Veritatis. Postanowił więc „sprawdzić tę sprawę” i na początku lutego skierował do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego (prezydent jako starosta powiatowy reprezentuje w imieniu wojewody Skarb Państwa) z prośbą o udzielenie informacji dotyczących użytkowania działek.
W odpowiedzi zastępca Prezydenta Miasta Torunia stwierdził, że nieruchomości zostały zagospodarowane zgodnie z celem wskazanym w umowach o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste. Przekazał też informacje o skierowaniu do fundacji zapytania o udzielenie szczegółowych informacji o zagospodarowaniu działek oraz o ich status. Pełnomocnik Lux Vertitatis potwierdził, że fundacja jest użytkownikiem wieczystym gruntów.
Miesiąc temu Sztybel napisał pismo do ministerstwa kultury, jako organu współprowadzącego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II (w organizacji) o weryfikację jego działalności oraz czy czerpane są z niej dochody oraz na jakie cele są one wydatkowane.
CZYTAJ TAKŻE: Bydgoska Prawica bez prezydenta, ale z 10 radnymi. „Będziemy bardzo aktywnym klubem”
– Dotychczas zgromadzone przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego materiały (pisma kierowane do Prezydenta Miasta Torunia, odpowiedzi na wskazane wystąpienia, wyjaśnienia Fundacji Lux Veritatis) nie wykazują żadnych kontrolnych (poza pismem) działań podejmowanych w przedmiotowym zakresie przez Prezydenta Miasta Torunia – tłumaczy urząd wojewódzki. Stąd też wczoraj (11 kwietnia) wojewoda wezwał Michał Zaleskiego do „niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości Skarbu Państwa”.
– Niedopuszczalnym jest, by aktualizacje wartości nieruchomości, od których naliczana jest opłata nie była aktualizowana rzadziej niż co 6 lat. Okres na aktualizację tych opłat upłynął – czytamy w oświadczeniu KPUW. Sztybel podjął też decyzję o rozpoczęciu kontroli działań podejmowanych przez prezydenta Torunia w zakresie m.in. braku aktualizacji opłat.
– Aktualizacja powinna być dokonywana co trzy lata. Chciałbym dążyć do tego, aby wpływy do Skarbu Państwa z przekazania tych działek były jak największe. Po zakończonej kontroli będę wyciągał kolejne wnioski – tłumaczy wojewoda w nagraniu umieszczonym na swoim profilu na Facebooku.
Do sprawy odniósł się toruński magistrat. – Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, dokonujemy aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, a zgodnie z zaleceniami wojewody nie rzadziej niż na lat sześć – podkreśliła w wypowiedzi dla „Zbliżeń” TVP3 Bydgoszcz Joanna Gensikowska, kierownik referatu w wydziale gospodarki nieruchomościami toruńskiego urzędu. Nowa stawka ma obowiązywać od tego roku.