Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wojewoda pisze do prezydenta Torunia. Tematem – działki Rydzyka

Dodano: 12.04.2024 | 10:04

Na zdjęciu: Wojewoda Michał Sztybel w piśmie skierowanym do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego prosi o aktualizację kwoty opłat za użytkowanie gruntów przez fundację ojca Tadeusza Rydzyka.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wojewoda Michał Sztybel w piśmie skierowanym do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego prosi o aktualizację kwoty opłat za użytkowanie gruntów przez fundację ojca Tadeusza Rydzyka. Wybudowano na nich muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Sprawa zaczęła się w 2017 roku – wówczas ówczesny Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wyraził zgodę na oddanie w użytkowanie wieczyste, w drodze bezprzetargowej, nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1 na rzecz Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) z siedzibą w Warszawie, na cele związane z niezarobkową działalnością kulturalno-oświatową, opiekuńczą, leczniczą, charytatywną, naukową, sportową oraz turystyczną.

Bogdanowicz wyraził zgodę na zastosowanie 60% bonifikaty od pierwszej opłaty, ustalonej w wysokości 15% ceny, z tytułu oddania ww. nieruchomości w użytkowanie wieczyste na rzecz redemptorystów. Po kilku miesiącach wojewoda zgodził się na przekazanie zgromadzeniu ojca Tadeusza Rydzyka kolejnej działki – przy ulicy Szosa Bydgoska 99. Tym razem bonifikata była większa i wynosiła 85% – przedstawiciel rządu PiS w terenie wyraził też zgodę na zastosowanie 85% bonifikaty od kolejnych opłat rocznych, ustalonych w wysokości 0,3% ceny. Na wskazanych działkach Rydzyk zrealizował Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II – jego budowa była finansowana z budżetu państwa.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Plac Wolności. W końcu startuje jego rewitalizacja


Jak przekonuje obecny wojewoda Michał Sztybel, bonifikaty były „bardzo duże”, a zakon oddał działki fundacji ojca Rydzyka – Lux Veritatis. Postanowił więc „sprawdzić tę sprawę” i na początku lutego skierował do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego (prezydent jako starosta powiatowy reprezentuje w imieniu wojewody Skarb Państwa) z prośbą o udzielenie informacji dotyczących użytkowania działek.

W odpowiedzi zastępca Prezydenta Miasta Torunia stwierdził, że nieruchomości zostały zagospodarowane zgodnie z celem wskazanym w umowach o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste. Przekazał też informacje o skierowaniu do fundacji zapytania o udzielenie szczegółowych informacji o zagospodarowaniu działek oraz o ich status. Pełnomocnik Lux Vertitatis potwierdził, że fundacja jest użytkownikiem wieczystym gruntów.

Miesiąc temu Sztybel napisał pismo do ministerstwa kultury, jako organu współprowadzącego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II (w organizacji) o weryfikację jego działalności oraz czy czerpane są z niej dochody oraz na jakie cele są one wydatkowane.


CZYTAJ TAKŻE: Bydgoska Prawica bez prezydenta, ale z 10 radnymi. „Będziemy bardzo aktywnym klubem”


Dotychczas zgromadzone przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego materiały (pisma kierowane do Prezydenta Miasta Torunia, odpowiedzi na wskazane wystąpienia, wyjaśnienia Fundacji Lux Veritatis) nie wykazują żadnych kontrolnych (poza pismem) działań podejmowanych w przedmiotowym zakresie przez Prezydenta Miasta Torunia – tłumaczy urząd wojewódzki. Stąd też wczoraj (11 kwietnia) wojewoda wezwał Michał Zaleskiego do „niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości Skarbu Państwa”.

Niedopuszczalnym jest, by aktualizacje wartości nieruchomości, od których naliczana jest opłata nie była aktualizowana rzadziej niż co 6 lat. Okres na aktualizację tych opłat upłynął – czytamy w oświadczeniu KPUW. Sztybel podjął też decyzję o rozpoczęciu kontroli działań podejmowanych przez prezydenta Torunia w zakresie m.in. braku aktualizacji opłat.

Aktualizacja powinna być dokonywana co trzy lata. Chciałbym dążyć do tego, aby wpływy do Skarbu Państwa z przekazania tych działek były jak największe. Po zakończonej kontroli będę wyciągał kolejne wnioski – tłumaczy wojewoda w nagraniu umieszczonym na swoim profilu na Facebooku.

Do sprawy odniósł się toruński magistrat. – Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, dokonujemy aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, a zgodnie z zaleceniami wojewody nie rzadziej niż na lat sześć – podkreśliła w wypowiedzi dla „Zbliżeń” TVP3 Bydgoszcz Joanna Gensikowska, kierownik referatu w wydziale gospodarki nieruchomościami toruńskiego urzędu. Nowa stawka ma obowiązywać od tego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adriana
Adriana
2 miesięcy temu

Rozliczyć złodziei!!!

Miras
Miras
1 miesiąc temu

Brak słów. Dlaczego jeden człowiek rozdaje nasze dobro?????dlaczego jakiś burmistrz czy wojewoda ma taką władzę???

Kris
Kris
1 miesiąc temu

Rozliczyć Bogdanowicza za to!!

STEFAN
STEFAN
1 miesiąc temu

Po prostu skandal .
Jeszcze ltrolchę w Zalewski odda
temu szarlatanowi , za. ???????????????????????? grosze pół
Torunia

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Normalne biznesmeni z PiS mogą wszystko a ludzi mają za mrówki ????????

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Rydzyk kiedyś cię twój Bóg zabierze w którego tak nie wierzysz ,kłamco jebany ????????????

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Gdyby nie ojciec Rydzyk to w tym miejscu byłby nieużytki i wiał wiatr. Zamiast cieszyć się, że coś wartościowego powstało to ludzie krytykują jak pies ogrodnika.

Leonard Borowski
Leonard Borowski
1 miesiąc temu

„Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?” Kto jak kto, ale żydzi to na pieniądzach się znają… Prawda to o waszmości ziomkach, panie Sztybel? A jak pan na koszt bezczelnie okradanych podatników, niewiele robiącym, nikomu z nas niepotrzebnym, był przez 5 lat piątym kołem u wozu (członkiem zarządu Miasta), po bizantyjsku żyjącym na cudzy koszt, to było dobrze? Ile pan bezproduktywnie, tak po prostu przeżarł z naszych haraczy? Podobnie jak ta niemal cała reszta, was partyjnych darmozjadów… Ale żeby nie było ten poprzedni i każdy inny, równie niepotrzebny wojewoda też nie byli… Czytaj więcej »