Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeWojewódzkie obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki [ZDJĘCIA]
22.10.2024 | 12:12

Wojewódzkie obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Mikołaj Kuras dla UMWKP / Andrzej Goiński/UMWKP / Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP

W ubiegłą sobotę, 19 października obchodziliśmy 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Trzydniowe uroczystości zorganizował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a odbyły się one w miejscach związanych z ostatnią, męczeńską  drogą kapłana – w Bydgoszczy, Górsku, Toruniu i Włocławku. 

Triduum pamięci księdza Jerzego składało się z ceremonii religijnych i wydarzeń artystycznych. Obchody rozpoczęły się piątek, 18 października tradycyjną procesją pod krzyż na zaporze we Włocławku – to w tym miejscu kapłan został zamordowany – która wyruszyła z pobliskiego kościoła. Uroczystą mszę we włocławskiej katedrze celebrowali wspólnie ordynariusze diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej bp Wiesław Śmigiel, bp Krzysztof Włodarczyk i bp Krzysztof Wętkowski. Pierwszy dzień obchodów zwieńczyło przejmujące wykonanie oratorium „Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły” Piotra Pałki.

Drugiego dnia, w sobotę 19 października w bydgoskim kościele Świętych Braci Męczenników – świątyni, w której ksiądz Popiełuszko odprawił ostatnią w życiu mszę i poprowadził modlitwę różańcową – odbył się wyjątkowy koncert.. Podniosłe „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego wykonała Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły i solistów. Bezpośrednio po koncercie odbyła się msza w intencji kanonizacji kapłana. Ponadto tego dnia w Górsku – to właśnie tu 40 lat temu funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by go później torturować i zabić – odbyła się msza, a następnie droga krzyżowa i wieczorne widowisko muzyczne.

Ostatnim akordem uroczystości rocznicowych był niedzielny koncert „V-te nie zabijaj” w kościele akademickim w Toruniu z opartymi o religijne teksty utworami współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej. Wśród publiczności, która szczelnie wypełniła barokowe nawy, był marszałek Piotr Całbecki, który wcześniej złożył kwiaty pod toruńskim pomnikiem księdza Jerzego.

W uroczystościach w Bydgoszczy, Górsku i Włocławku uczestniczyli także wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski oraz radni województwa Wojciech Jaranowski, Sławomir Kopyść, Ewa Kozanecka, Józef Łyczak, Przemysław Przybylski i Przemysław Ziemecki. Pamięć niezłomnego kapłana uczciły również społeczności lokalne. W kościele parafialnym w podtoruńskiej Łubiane odbył się koncert songów Tomka Kamińskiego „Dobro nieskończone”. Obchodom towarzyszyły IPN-owska wystawa „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” (można ją oglądać do 27 października w Parku Pamięci w Toruniu)  i konferencja naukowa „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa”.