Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 4 • L 2
4C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWojewództwo kujawsko-pomorskie w Polsce C? Z „B” coraz częściej przegrywa
Kujawsko-Pomorskie
29.07.2016 | 09:42

Województwo kujawsko-pomorskie w Polsce C? Z „B” coraz częściej przegrywa

Najnowsze dane z Głównego Urzędu Statystycznego nie są dobre dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Na zdjęciu: Herb województwa kujawsko-pomorskiego.

Fot. -

Główny Urząd Statystyczny przygotował zestawienie województw pod kątem stopy bezrobocia, liczby ofert pracy, średnich wynagrodzeń czy koniunktury gospodarczej. Województwo kujawsko-pomorskie wypadło bardzo słabo.

Według zestawień opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w całym kraju notujemy obecnie spadek bezrobocia, a wzrost zarobków i liczby ofert pracy. Dysproporcja między województwami jest jednak duża, a sam wzrost – nierównomierny. Województwo kujawsko-pomorskie często wypada gorzej nie tylko od najbogatszych, ale też województw kojarzonych z „Polską B”.

Bydgoski urząd miasta chwali się stopą bezrobocia wynoszącą niewiele ponad 5%, jednak sytuacja całego województwa jest dużo gorsza. Według danych z czerwca, na Kujawach i Pomorzu pracy nie ma 12,2% zdolnych do niej i chcących ją podjąć. To wynik nie tylko gorszy od zdecydowanie najlepszej w stawce Wielkopolski czy Mazowsza, ale też od Lubelszczyzny i Podlasia. Gorsi są tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Jeśli chodzi o tempo spadku wskaźnika, nasze województwo plasuje się w połowie stawki.

W 2015 roku w Kujawsko-Pomorskiem zgłoszono 95,3 tys. ofert pracy – to piąty wynik w Polsce. Znacznie gorzej województwo wypada w kolejnym kryterium, czyli przeciętnych miesięcznych wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach powyżej dziewięciu zatrudnionych. Okazuje się, że w I kwartale 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarabiano najmniej w kraju – średnio 3830 zł. W przypadku lipcowego zestawienia koniunktury gospodarczej województwo kujawsko-pomorskie zanotowało poprawę jedynie w dwóch z siedmiu przypadków: transporcie i gospodarce magazynowej oraz przetwórstwie przemysłowym. W czterech się pogorszyło.


Powiązane treści