Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWojska Obrony Terytorialnej tworzą kolejny batalion. Znamy jego lokalizację
03.05.2021 | 10:10

Wojska Obrony Terytorialnej tworzą kolejny batalion. Znamy jego lokalizację

W czerwcu, żołnierze rozpoczną szkolenie, które zostanie zwieńczone przysięgą wojskową.

Na zdjęciu: Spotkanie dowódców Kujawsko-Pomorskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z włodarzami Grudziądza odbyło się w miejskim ratuszu.

Fot. Karol Piernicki / UM Grudziądz, materiały prasowe

Trzeci już batalion lekkiej piechoty tworzy 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Znamy już także lokalizację stałej dyslokacji pododdziału.

Ten będzie zlokalizowany w Grudziądzu, gdzie służyć ma blisko 600 żołnierzy WOT. – Miejsce, w którym będą stacjonować na stałe, to koszary przy ul. Jagiełły – mówi rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Paweł Banasiak.

Dowódca brygady, płk Krzysztof Stańczyk w tej sprawie spotkał się ostatnio z prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim. – Podczas spotkania poruszono istotne kwestie, m.in. wsparcie miasta przy zwalczaniu pandemii koronawirusa – dodaje por. Banasiak. Jak wylicza rzecznik brygady, po ukompletnowaniu grudziądzkiego batalionu, brygada będzie liczyła ponad 2400 żołnierzy. – Blisko 90% tej liczby to żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej – podkreśla.

11 czerwca w Grudziądzu, wojskowi rozpoczną pierwsze szesnastodniowe szkolenie podstawowe. – W jego trakcie, żołnierze poznają podstawy szkolenia strzeleckiego, taktyki, regulaminów i musztry. Jest to początek cyklu szkolenia „Terytorialsa”, które przewidziane zostało na trzy lata – informuje por. Paweł Banasiak i wyjaśnia, jak przebiega ten cykl: – Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, które ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia stawia się na indywidualne wyszkolenie żołnierza i wykorzystuje także platformę e-learningową. Drugi – specjalistyczne, w którym żołnierz skupia się na przydziale do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Wreszcie trzeci czyli szkolenie zgrywające. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali Terytorialsi, np. miejskiego, leśnego itd.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa, którą zaplanowano na 26 czerwca.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
4 miesięcy temu

Czterdzieści lat temu było tam takie coś potem rozpędzono to i historia zakręciła koło. Może z powrotem do Rynkowa też tam około dwustu szwejków stacjonowało.

Powiązane treści