Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 18 • L 15
22C
Pt
17C
Sob
20C
Nd
13C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWojskowi szkolą się w Bydgoszczy. Przed kolejnym wyjazdem do Iraku
nato bydgoszcz
03.10.2019 | 10:48

Wojskowi szkolą się w Bydgoszczy. Przed kolejnym wyjazdem do Iraku

Szkolenie ma potrwać blisko dwa tygodnie.

Na zdjęciu: O szczegółach szkolenia mówili podczas konferencji prasowej (od lewej) - gen. bryg. Dany Fortin, który był dowódcą misji NATO w Iraku, gen. bryg. Jozszef Szpisjak - zastępca dowódcy, szef sztabu JFTC i gen. Jennie Carignan, która przejmie obowiązki gen. Fortina.

Fot. Szymon Fiałkowski

Irak to wciąż zapalny punkt na mapie świata. W bydgoskiej jednostce JFTC trwa szkolenie przygotowawcze do misji NATO w tym kraju.

Jeszcze kilka lat temu, informacje o krwawych zamachach terrorystycznych w tym kraju były podawane niemalże standardowo każdego dnia. Od tego momentu, sporo się jednak zmieniło, także w kontekście działań irackich służb bezpieczeństwa, ale te jednak cały czas wymagają szkolenia, m.in. w zakresie obsługi broni czy nauki języka angielskiego.

Kolejne szkolenie rozpoczęło się w bydgoskiej jednostce JFTC. Część z trenerów, doradców i instruktorów wróciła z Iraku, a teraz w jednostce NATO w grodzie nad Brdą prowadzi szkolenie swoich następców, którzy niebawem udadzą się do tego kraju, by mogli kontynuować misję. Nie ma ona charakteru bojowego, a szkoleniowy i w głównej mierze przeprowadzana jest wokół stolicy Iraku – Bagdadu. Dla jednostki JFTC w Bydgoszczy takie szkolenie to kolejne z serii, już wcześniej odbywały się w niej szkolenia dla uczestników misji w Afganistanie czy w Kosowie.

– Misja w Iraku trwa już od prawie roku, jesteśmy w jedenastym miesiącu pobytu – mówił gen. bryg. Dany Fortin, który dowodził misją NATO w tym kraju. – Zapewniamy irackim władzom i personelowi odpowiednie szkolenie, mające pokazać, w jaki sposób zorganizować własne siły bezpieczeństwa. Szkolenie lokalnych sił irackich opiera się na współdziałaniu z naszymi trenerami – dodał. Pod koniec roku, obowiązki gen. Fortina przejmie jego rodaczka, gen. Jennie Carignan z Kanady. – Szkolenie wprowadza nas w realia życia w Iraku, ale jest to również bardzo dobra okazja, żeby zbudować zespół, który bez większych problemów będzie w stanie przejąć obowiązki od swoich poprzedników – powiedziała. Jednocześnie, gen. Carignan dodała, że cały proces przekazywania obowiązków pomiędzy członkami dotychczasowej i kolejnej zmiany misji potrwa około trzech miesięcy.

Dowódcy misji pełnią swoje obowiązki przez rok, a pozostali uczestnicy sześć lub dziewięć miesięcy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści