Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wołodymyr Zelenski ukrywa się w Bydgoszczy? Rosjanie kolportują fake newsa

Dodano: 18.11.2022 | 10:11

Na zdjęciu: Rosjanie kolportują fake newsa, do którego wykorzystują Bydgoszcz.

Fot. screen Telegram

Wołodymyr Zelenski wcale nie jest w Ukrainie, a ukrywa się w Bydgoszczy? Takie informacje próbowała przedstawić rosyjska propaganda. Fake news został szybko wykryty i zdemaskowany.

Przejęcie kontroli na Chersoniem to jeden z największych sukcesów Ukrainy podczas tej wojny. Miasto zostało wyzwolone tydzień temu, gdy wycofali się z niego Rosjanie. W poniedziałek, 14 listopada pojawił się w nim prezydent Wołodymyr Zełenski.

W mediach społecznościowych pojawiły się jednak informacje kolportowane przez rosyjskie konta, że wizyta głowy państwa to bujda, a Zełeński tak naprawdę przebywa w Bydgoszczy. W Chersoniu miał zaś pojawić się jego sobowtór. Takie wiadomości kolportował między innymi profil Sowiecka Białoruś na rosyjskim portalu społecznościowym Telegram.

Za potwierdzenie słów Rosjan miały służyć zdjęcia, które – zdaniem użytkowników – wcale nie przedstawiają Chersonia, tylko właśnie Bydgoszcz. Dowodem miało być… znajdujące się w tle drzewo, rzekomo rosnące właśnie w grodzie nad Brdą. Każdy mieszkaniec naszego miasta szybko zorientuje się, że przedstawione fotografie nie przypominają żadnego miejsca w Bydgoszczy.

Fake news szybko został zdemaskowany przez ukraińskie i polskie media. Od początku wojny w sieci pojawia się wiele prób dezinformacji. Dlatego należy ufać tylko wiadomościom podawanym przez sprawdzone źródła, a takie informacje jak ta o wizycie Zełenskiego w Bydgoszczy można podawać tylko w formie przykładu działań Rosjan, w które zamieszane jest nasze miasto.

W maju prezydent Zełenski podziękował polskim miastom, w tym Bydgoszczy, za pomoc obywatelom Ukrainy. Od początku wojny miasto zaangażowało się we wsparcie osób uciekających przed wojną. Przekazało również pomoc finansową miastom partnerskim – Czerkasom i Krzemieńczukowi.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments