Bydgoszcz
14C
Słonecznie
47% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 14 • L 14
5C
Pon
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWOŚP przekazała w Bydgoszczy sprzęt dla 178 jednostek OSP [ZDJĘCIA]
06.10.2017 | 15:23

WOŚP przekazała w Bydgoszczy sprzęt dla 178 jednostek OSP [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Gratuluję! Jesteście WIELCY!

Fot. Stanisław Gazda

W piątek (6 października) na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbyła się uroczystość przekazania przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzętu dla 178 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Podpisane zostało również porozumienie o współpracy między WOŚP a Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W uroczystości uczestniczyli: Jerzy Owsiak wraz z przedstawicielami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Iwona Waszkiewicz – Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Obie organizacje będą współdziałały przede wszystkim przy nauce i popularyzacji wiedzy o pierwszej pomocy. Wspólne działania będą także dotyczyły takich przedsięwzięć jak ogólnopolski rekord w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, kolejny, 26. Finał WOŚP czy „FLORIANY” – Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów.

Decyzję o wsparciu dla jednostek OSP na terenach zniszczonych przez sierpniowe nawałnice Zarząd Fundacji WOŚP ogłosił na początku września 2017 roku. Jednostki zostały wskazane przez 13 centrów zarządzania kryzysowego, które koordynowały akcje ratownicze. Wielka Orkiestra zdecydowała także o przekazaniu pomocy dla jednostek, które wcześniej zwracały się do Fundacji z prośbą o zakup sprzętu medycznego. Tak więc za sumę ponad 1,5 miliona złotych Fundacja WOŚP nabyła dla strażaków ochotników 264 urządzenia i elementy wyposażenia takie jak agregaty prądotwórcze, motopompy szlamowe, pilarki spalinowe, a także zestawy ratownicze PSP R1, fantomy, deski ortopedyczne czy defibrylatory.

To bardzo ważny, wspaniały szlachetny gest ze strony Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – powiedział dla Metropolii Bydgoskiej PL Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. –Sprzęt znacznie wzmocni wyposażenie strażaków ochotników, szczególnie z tych jednostek, które w sierpniowych nawałnicach ratowały ludzi i były najbardziej aktywne, chociażby również wczoraj, podejmując ponad 11 tysięcy interwencji, likwidujących skutki huraganu. To jest bardzo ważne by ten sprzęt był jak najbliżej miejsc, w których okazuje się potrzebny. Taka jest istota działania straży, że jeżeli ratownicy są blisko, na miejscu, to podejmują działania natychmiast. Państwo, czy scentralizowane struktury ruszają z pomocą po jakimś czasie, a jak wiadomo najważniejsze są pierwsze chwile po wystąpieniu nieszczęścia. Ochotnicze straże pożarne okazywały się niezastąpionym elementem systemu bezpieczeństwa powszechnego, bezzwłocznie ratując ludzkie życie i mienie. Jednostek OSP mamy w kraju ponad szesnaście tysięcy, a państwowych jednostek ratownictwa gaśniczego jest pięćset w skali kraju. Już to pokazuje, że ochotnicy są tą podstawą bezpieczeństwa powszechnego, będąc najbliżej zagrożeń i podejmując działania natychmiast.

Otwierająca uroczystość zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, w imieniu władz miasta wyraziła radość, że Bydgoszcz, która zawsze aktywnie włącza się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale też promuje te idee za sprawą zespołu ROAN w dalekich Chinach, może gościć Jurka Owsiaka i tak liczne grono strażaków z OSP z całego kraju, którym życzyła, aby otrzymany dzisiaj sprzęt służył jak najlepiej dla dobra lokalnych społeczności.

Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości przekazania sprzętu ratowniczego jednostkom OSP złożył Prezesowi Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej prezes OSP w Szubinie Paweł Rasiński. Dopiero wówczas mógł Jurek Owsiak przemówić ze sceny:

To dla nas bardzo ważny moment, aby wam podziękować za to, co zrobiliście i co jeszcze przed wami. Wiem, że to wy pierwsi, także wczoraj udzielaliście ludziom pomocy, likwidowaliście skutki wczorajszej wichury. Chcemy wręczyć wam te dary, które kupiliśmy natychmiast, kiedy zobaczyliśmy, co wy robicie. To nie były pieniądze pochodzące ze zbiórki prowadzonej w trakcie Finału WOŚP, lecz z całorocznych darowizn na rzecz działalności statutowej Fundacji. Nawet pięciu minut nie wahaliśmy się, aby przeznaczyć je dla was na sprzęt, którego nie mieliście, albo został zużyty. Mamy jeszcze zgłoszenia i lista tych, którzy otrzymają sprzęt nie jest zamknięta. Działaliśmy szybko, by nie były to obietnice, ale by ten sprzęt u was był, by to był konkret, który stoi teraz przed wami. (…) To wspaniałe, kiedy wespół z wami tworzymy społeczeństwo obywatelskie. Wtedy możemy nie bać się najróżniejszych rzeczy, chociażby kataklizmów. A podpisane za chwilę z wami porozumienie sprawi, że razem z nami będziecie uczestniczyć w nauce dzieci pierwszej pomocy, a my będziemy uparcie pukać do ministerstwa edukacji, by pozwoliło wykorzystać trzydzieści siedem godzin lekcyjnych w ciągu trzech lat na naukę ratownictwa. Taka wiedza się nigdy nie zmarnuje. (…)Wierzę, że skoro zabraknie państwowej straży pożarnej, właśnie wy będziecie z nami podczas kolejnego Finału WOŚP i bardzo przepraszamy was, że nie mogliście być na Przystanku Woodstock.(…) WOŚP była dzisiaj nominowana do Nagrody Nobla. Nie udało się, ale już samo to jest dla nas najlepszą nagrodą, okazją do pokazania całemu światu, co robimy. (…)Widzę tu transparent „Jurku, ratuj polską geriatrię”! Próbuję, choć pan minister zdrowia zrezygnował. Nadal będziemy grali dla seniorów, bo seniorom trzeba dziękować cały czas, będziemy obok nich, ale na władzę nie poradzę!

Jurek Owsiak wraz z Waldemarem Pawlakiem podpisali porozumienie o współpracy między WOŚP a Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Podczas gdy zespół ROAN umilał czas – udali się do strażaków, by każdemu uścisnąć dłoń i osobiście podziękować za to co robią dla nas wszystkich.

Jerzy Owsiak od zawodniczek ARTEGO otrzymał koszulkę z numerem „64” i swoim nazwiskiem. Pamiętano także o jego urodzinach – stąd tort urodzinowy,


Powiązane treści