Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wraca rywalizacja rowerowa. Tym razem już w maju!

Dodano: 07.01.2020 | 12:15

Na zdjęciu: Tym razem rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski odbędzie się w maju.

Fot. UMB

Zbliża się druga edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Tym razem zmagania zaplanowano na maj, a wezmą w nich udział minimum 43 miasta z całej Polski.

Miasto Bydgoszcz jest pomysłodawcą i organizatorem imprezy, która wypełniła lukę po European Cycling Challenge. W ubiegłym roku, we wrześniu, odbyła się pierwsza edycja akcji, w której najlepsza okazała się Nowa Sól, a Metropolia Bydgoszcz zajęła siódme miejsce. Uczestnicy przejechali łącznie 1,2 miliona kilometrów. Tym razem rywalizacja odbędzie się w maju. Udział potwierdziły już 43 miasta: Biała Podlaska, Białystok, Metropolia Bydgoszcz, Chorzów, Elbląg, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Leszno, Łomża, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Pabianice, Płock, Poznań, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Rybnik, Starogard Gdański, Suwałki, Świętochłowice, Tarnów, Toruń, Włocławek, Zabrze, Zamość, Żory, Kalisz, Opole, Słupsk, Piotrków Trybunalski, Ełk, Piekary Śląskie i Częstochowa. Oznacza to, że zgłosiły się wszystkie miasta, które wzięły udział w pierwszej edycji i dwadzieścia nowych.

– Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja roweru jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcają kilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego – mówią bydgoscy urzędnicy. Udział jest dla miast i uczestników całkowicie bezpłatny. Kilometry są rejestrowane przy użyciu aplikacji Rowerowa Stolica Polski. Program działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Przejechane kilometry przeliczane są na punkty, tak aby każde miasto – bez względu na liczbę mieszkańców – miało równe szanse na wygraną.

Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostanie na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta. Dodatkowo, dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzymuje od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. „mapę ciepła”, która szczegółowo pokazuje, jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie dane ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.

Sebastian Torzewski