Wraca rywalizacja o miano Rowerowej Stolicy Polski. W nowym terminie i z nową aplikacją
Dodano: 18.03.2021 | 13:11Na zdjęciu: Zasady tegorocznej rywalizacji zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej.
Fot. Szymon Fiałkowski
Już w czerwcu odbędą się zmagania w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Tym razem uczestnikom towarzyszyć będzie nowa wersji aplikacji.
Rowerowa rywalizacja miast była odpowiedzią Bydgoszczy na zakończenie projektu European Cycling Challenge, który cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców. Zmagania organizowane przez miasto odbędą się po raz trzeci. – Dwie poprzednie edycje rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski okazały się strzałem w dziesiątkę, a w zdobywaniu kilometrów nie przeszkodziła nam nawet pandemia koronawirusa. Rywalizacja jest tylko elementem tego projektu, a podstawą jest aktywność, do której w ten sposób zachęcamy mieszkańców całej Polski – mówił prezydent Rafał Bruski podczas środowej konferencji prasowej. Nasze miasto już po raz kolejny będzie walczyć o puchar razem z sąsiadami z Metropolii Bydgoszcz.
Zanim wystartuje główna rywalizacja, odbędzie się oficjalny trening miast, który potrwa od 21 marca do 21 maja. Zasady są w nim nieco inne niż podczas głównej odsłony akcji – przejechane kilometry sumują się dla wskazanego miasta, a każdy, kto weźmie udział w treningu automatycznie bierze udział w czerwcowej rywalizacji.
Podczas treningu można poznać aplikację, przy wykorzystaniu której toczy się rywalizacja – początkowo funkcjonującą jako „Aktywna Bydgoszcz”, później pod szyldem „Rowerowej Stolicy Polski”, a od stycznia jako „Aktywne Miasta”. – Dotychczas aplikacja kojarzyła się głównie z rowerem, a przecież można w niej wykonywać 18 różnych aktywności – wyjaśniał zmianę koordynator projektu Tomasz Dobrowolski.
Zmieniona nazwa nie jest jedyną nowością. Dostępna jest już wersja anglojęzyczna, opcja śledzenia znajomych, dzięki której możliwe będzie spotkanie na trasie, rozbudowane panele pomocy i statystyk, a także możliwość zaimportowania treningu z aplikacji Garmin Connect. – To sprawia, że wchodzimy nie tylko na poziom ogólnopolski, ale nawet na światowy. Możemy być dumni, że akcja, która cieszy się taką popularnością, powstała właśnie w Bydgoszczy – mówił radny Jakub Mikołajczak. Dobrą informacją dla użytkowników aplikacji jest też poszerzenie jej funkcjonalności o zapamiętywanie treningów w przypadku, gdy telefon wyłączy się w wyniku upadku bądź wyładowania. Po ponownym włączeniu będzie można kontynuować bądź zapisać przerwany trening.
Jak sama nazwa wskazuje, „Aktywne miasta” mają być wykorzystywane nie tylko w Bydgoszczy. Dlatego zainteresowane ośrodki będą mogły podpisać 3-letnie umowy na dostęp do aplikacji, co umożliwi im na tworzenie własnych gier miejskiej i prezentowanie infrastruktury rowerowej.
Do tej pory do rywalizacji zapisały się 32 miasta, a wśród nich nowicjusze: Stargard, Kołobrzeg i Siemanowice Śląskie. Zainteresowanie wyraziły też Kraków, Lublin, Sopot i Skierniewice. Długa jest też lista partnerów – wśród strategicznych sponsorów znaleźli się Dadelo, właściciel marki centrumrowerowe.pl, który ufundował rowery marki Kellys oraz akcesoria dla najlepszych rowerzystów i rowerzystek, a także Polwell, właściciel marki Fale Loki Koki. – Ta inicjatywa jest o tyle ciekawa, że oprócz aktywizowania lokalnej społeczności wychodzi – tak jak nasza firma – poza granice naszego miasta. Nasi pracownicy rok temu brali udział i uznaliśmy, że to na tyle fajny projekt, że nadal warto się w angażować – mówił prezes zarząd Polwell sp. z o.o. Piotr Dagiel. Wśród sponsorów wspierających są fundator nagród dla trzech najlepszych miast – firma Ibombo, sponsor konkursów Horyzonty.pl oraz partner techniczny firma SISU. Partnerami medialnymi są za to Onet, RMF Maxxx i Eurosport.
- Makabryczny upadek Huckenbecka w GP Challenge. Jest komunikat o stanie zdrowia - 4 października 2024
- Fundacja Chcepomagam prowadzi zbiórkę dla powodzian - 4 października 2024
- Jedzenie w Metropolii za pół ceny. Zobacz, jakie restauracje oferują zniżki! - 2 października 2024