Wraca temat lotów LPR nad gminą Osielsko. Część mieszkańców uważa, że jest za głośno
Dodano: 07.10.2024 | 11:36Na zdjęciu: Temat potencjalnych uciążliwości powrócił
Fot. archiwum
W 2020 roku w Żołędowie (gm. Osielsko) wybudowana została baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Już przed rozpoczęciem inwestycji część osób obawiała się zbyt dużego hałasu i uciążliwości. Teraz mieszkańcy twierdzą, że loty odbywają się niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Plany powstania nowej bazy dla bydgoskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego sięgają 2017 roku. Wtedy też instytucja kupiła od gminy Osielsko działkę w Żołędowie – przy Szosie Gdańskiej, nieopodal skrzyżowania Krakowska-Jastrzębia. I pojawiły się głosy sceptyczne. Niektórzy twierdzili, że to zbyt blisko domów. Mieszkańcy wyprowadzili się od zgiełku miasta, a teraz będą uporczywe hałasy.
„Niezgodne z ustaleniami”
Temat potencjalnych uciążliwości powrócił. – Proszę o ponowną interwencję w sprawie lotów LPR – mieszkańcy zgłaszają, że piloci wracając z akcji lecą nad osiedlem, co jest niezgodne ze wcześniejszymi ustaleniami – twierdzi radny Rady Gminy Osielsko Marek Protasewicz.
Było pouczenie
Obszernej odpowiedzi w tej sprawie udzielił wójt Janusz Jedliński. Jak zaznacza samorządowiec temat podjęty został w czerwcu tego roku. Zwrócono się wówczas do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o udzielenie informacji na temat wyników kontroli oraz sposobu zakończenia postępowania, które WIOŚ prowadził w niniejszej sprawie w 2021 roku. Jak się okazuje stwierdzono wówczas naruszenia, m.in. wynikające z decyzji wójta o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, tj. prowadzenie operacji lotniczych w wariancie 2Wb – bezpośrednio nad zabudową mieszkaniową jednorodzinną. – W związku ze stwierdzonymi naruszeniami nałożono na kontrolowanego sankcje w postaci pouczeń oraz wydano zarządzenie pokontrolne – informuje Janusz Jedliński.
Ponadnormatywne oddziaływanie akustyczne
Ponadto w czerwcu tego roku zwrócono się do Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie z prośbą o zajęcie stanowiska oraz podjęcie pilnych działań zmierzających do wyeliminowania konfliktów wynikających z funkcjonowania bazy LPR w Żołędowie. – Zgodnie z decyzją środowiskową, została przeprowadzona analiza porealizacyjna w zakresie oddziaływania akustycznego, w ramach której wykonano pomiary hałasu lotniczego – informuje dyrektor. – Podczas pomiarów rejestrowano wszystkie występujące operacje lotnicze. W wyniku analizy wykazano, że w porze nocnej w badanym okresie miały miejsce 3 operacje, które w dwóch punktach pomiarowych, znajdujących się najbliżej lądowiska były przyczyną ponadnormatywnego oddziaływania akustycznego. Ponadto w oparciu o uzyskane wyniki pomiarów stwierdzono, że w żadnym punkcie pomiarowym nie zaobserwowano przekroczenia wartości dopuszczalnej hałasu lotniczego w porze dziennej. Tym samym eksploatacja bazy w porze dnia, tj. między 6:00 a 22:00, nie stanowi zagrożenia dla klimatu akustycznego najbliższych terenów podlegających ochronie przed hałasem. Operacje startu i lądowania są realizowane wzdłuż osi głównej wyznaczonego korytarza w wariancie W2b tj. zgodnie z wydaną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach – dodaje dyrektor.
Będzie ponowna kontrola
Jak przekazał wójt Janusz Jedliński ponownie zwrócono się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli bazy LPR w celu spowodowania ograniczenia zgłaszanych przez mieszkańców uciążliwości.
- Inwestycja na osiedlu mieszkaniowym w Koronowie zakończona. Wyremontowano drogę wewnętrzną - 11 grudnia 2024
- Szkoła w Wierzchucinie Królewskim gotowa. Teraz czas na budowę orlika - 11 grudnia 2024
- Trwa grodzenie boiska bocznego w Koronowie. W przyszłorocznym budżecie brak środków na remont stadionu - 10 grudnia 2024