[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Luzowanie obostrzeń dotyczących sportu. Wracają rozgrywki młodzieżowe

Dodano: 14.04.2021 | 12:45

Na zdjęciu: Minister zdrowia poinformował o luzowaniu obostrzeń dotyczących m.in. rozgrywek piłkarskich.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

Podczas środowej (14 kwietnia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o poluzowaniu restrykcji dotyczących sportu.

Na początku tygodnia list w sprawie luzowania restrykcji i możliwości organizowania pojedynków piłkarskich napisał do premiera Mateusza Morawieckiego szef Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. – Chęć powrotu środowiska piłki amatorskiej do realizowania swojej pasji jest tak ogromna, że spełnimy wszelkie możliwe warunki, by móc niezwłocznie powrócić na boiska, z korzyścią dla zdrowia całego społeczeństwa – napisał Paweł Wojtala w liście, którego treść cytuje portal Interia.PL. Wojtala (były piłkarz m.in. Lecha Poznań) w liście powoływał się również na dane, które podawali badacze z Danii i Holandii. Duńscy naukowcy – jak przytaczał prezes Wielkopolskiego ZPN – obliczyli, że średni czas kontaktu, który umożliwiałby zarażenie od innego gracza w czasie meczów piłkarskich, wynosi sumarycznie niespełna 90 sekund dla każdego zawodnika na ponad 90 minut gry. – Co więcej, określono, że czas kontaktu zmniejsza się przy rywalizacji na nieco mniejszych boiskach w mniejszej liczebności (co ma miejsce w rozgrywkach dzieci), a także w rozgrywkach niższych lig, gdzie dynamika gry, a także samych zawodników, jest na dużo niższym poziomie. Tym samym wskazano, że rywalizacja w ligach amatorskich jest obarczona dużo mniejszym ryzykiem transmisji wirusa niż w ligach profesjonalnych – czytamy na temat badań z Danii. W Holandii z kolei, na 482 mecze tamtejszej ekstraklasy (Eredivisie), w 98% pojedynków, ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 było minimalne bądź żadne.

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego minister zdrowia poinformował, że rozmawiał z wicepremierem, ministrem kultury oraz sportu Piotrem Glińskim. – Po rozmowie z premierem Glińskim doszliśmy do wniosku, że trzeba przywrócić możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu – mówił Adam Niedzielski.

W związku z tym od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia), dozwolone będzie współzawodnictwo dzieci i młodzieży prowadzone przez odpowiedni polski związek sportowy, a także aktywność wszystkich na obiektach sportowych w grupach maksymalnie 25-osobowych. Tak jak dotychczas obowiązywać będzie współzawodnictwo w sporcie zawodowym, przy czym wszystkie imprezy odbywać się będą bez udziału publiczności.

Przypomnijmy, że w województwie kujawsko-pomorskim odbywały się w ostatnich tygodniach mecze IV ligi, a w poprzedni weekend także klasy okręgowej. Komunikat ws. dalszego funkcjonowania rozgrywek w regionie powinien w najbliższym czasie wydać Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Luzowanie obostrzeń dotyczących sportu. Wracają rozgrywki młodzieżowe
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments