Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
3C
Nd
4C
Pon
6C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWrześniowe wydatki rodziców. Na jakie formy pomocy mogą liczyć?
11
30.08.2016 | 13:34

Wrześniowe wydatki rodziców. Na jakie formy pomocy mogą liczyć?

Posłanie dziecka do szkoły wiąże się z ogromnymi kosztami, które nie każdy rodzic jest w stanie pokryć samodzielnie.

Na zdjęciu: Od lewej: Marek Gralik, Mikołaj Bogdanowicz i Adrian Mól

Fot. JW

Wraz z początkiem roku szkolnego, znacznie wzrasta suma wydatków, które trzeba przeznaczyć na dzieci. Dla niektórych rodzin posyłających swoje pociechy do szkoły jest to szczególnie trudny czas. Na jakie formy pomocy mogą oni liczyć? 

W Bydgoszczy realizowanych jest kilka programów, których celem jest udzielenie niezbędnej pomocy rodzinom. Jednym z nich jest dystrybucja bezpłatnych podręczników. Ten rządowy program działa od 2014 roku i w ramach niego książki trafiają bezpośrednio do uczniów lub do szkół, które otrzymują dotacje za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego. Jak zapewnia Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, w przyszłym roku wszystkie dzieci uczące się w szkołach podstawowych, jak i gimnazjach  mają otrzymywać bezpłatne podręczniki.

Jednak, czy tak się stanie również po wprowadzeniu tworzonej właśnie reformy szkolnictwa? Tego na razie nie wiadomo. – Uważam, że program podręczników powinien być kontynuowany i rozszerzony na wszystkie klasy szkoły podstawowej. To musiałaby być zmieniona formuła prawna, ale jestem przekonany, że skoro w tej chwili w 2017 roku wszystkie dzieci podstawówki i gimnazjum mają wszystkie podręczniki otrzymywać za darmo to w przypadku likwidacji gimnazjów, ośmioletnia szkoła podstawowa, która niejako skumuluje te dwa typu szkół, będzie musiała być tą placówką, w której uczniowie otrzymają bezpłatne podręczniki – twierdzi Marek Gralik.

Kolejną formą pomocy jest program „Wyprawka szkolna”. W tym roku skorzystać z niego mogą dzieci niepełnosprawne uczęszczające do szóstej klasy szkoły podstawowej, trzeciej klasy gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. W zależności od stopnia niepełnosprawności można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 175 zł do 770 zł. Dzięki pomocy można zyskać podręczniki nie tylko w wersji standardowej, ale również te, które są specjalnie zaadoptowane do potrzeb uczniów niedosłyszących lub niedowidzących itd. Takie materiały maja zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju.

Bardzo pomocne przy realizacji wydatków związanych z początkiem roku szkolnego okazują się pieniądze przyznawane w ramach programu Rodzina 500 Plus. Dzięki tym środkom rodzice są w lepszej sytuacji finansowej. Wiele rodzin zamierza przeznaczyć świadczenia na zakup wyprawki szkolnej, czyli m.in. podręczników, przyborów szkolnych czy ubioru. Ci, którzy tego nie robią, bardzo często przekazują środki wypłacane w ramach rządowego programu na edukacje swoich dzieci w sposób dodatkowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o zajęcia pozaszkolne t.j. np. nauka języka obcego czy pływanie.

Zobacz też: Rodzina 500 Plus: statystyki, bony i ochrona przed komornikiem

Takie wykorzystanie środków z programu Rodzina 500 Plus popiera nie tylko Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, ale również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Ponadto podkreślają oni, że ich zdaniem przeznaczenie pieniędzy na wakacyjny wyjazd to dobry pomysł. – Uważamy, że środki wykorzystane na wyjazdy wakacyjne jak najbardziej wpłynęły na odpoczynek i rozwój – twierdzi Bogdanowicz. – Jesteśmy przekonani, że niektóre dzieci, być może dzięki programowi 500 Plus, po raz pierwszy zobaczyły morze, być może po raz pierwszy wyjechały w ogóle ze środowiska, w którym na co dzień się znajdują i tak dobrze zmotywowane przystąpią do nowego roku szkolnego, a wyniki tych dzieci będą satysfakcjonujące – dodaje Gralik.


Powiązane treści