Wspomnienie Bydgoskiego Marca 1981 roku. Złożone kwiaty i otwarta wystawa na Mostowej [ZDJĘCIA]
Dodano: 19.03.2019 | 22:17Na zdjęciu: Wystawa upamiętniająca to wydarzenie została we wtorek otwarta na moście staromiejskim przy ul. Mostowej.
Fot. Szymon Fiałkowski
Minęło 38 lat od wydarzeń bydgoskiego marca 1981 roku. We wtorek to wydarzenie uczczono m.in. za sprawą otwartej wystawy na moście staromiejskim.
16 marca 1981 roku w budynku przy ul. Dworcowej 87, grupa ok. 50 rolników rozpoczęła strajk okupacyjny w siedzibie Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Wśród postulatów było przekazanie pomieszczeń dla powstałego Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych i uznania NSZZ Rl „Solidarność” za reprezentację środowiska rolników.
Niezależny ruch chłopski ma swoje istotne miejsce w najnowszej historii Polski. Ci, którzy go tworzyli, bardzo długo domagali się respektowania prawa do posiadania własnego, niezależnego związku zawodowego. Bydgoszcz była ważnym ośrodkiem kształtowania się niezależnego ruchu chłopskiego. To tutaj odbyła się 8 lutego 1981 r. ogólnopolska manifestacja rolników, w której wzięło udział około 20 tys. osób. Mszę św. w intencji jedności ruchu robotniczego i chłopskiego odprawił ks. bp Jan Michalski.
W marcu 1981 r. wojewódzkie struktury rolniczej Solidarności w Bydgoszczy znalazły się w centrum wydarzeń. Wojewódzki Komitet Założycielski NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przekształcił się w Wojewódzki Komitet Strajkowy, a 17 marca w Ogólnopolski Komitet Strajkowy NSZZ Rl „Solidarność”. Rolnicy uzyskali wsparcie ze strony bydgoskiego mkz NSZZ „Solidarność” i razem z jego przedstawicielami mieli wystąpić na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej 19 marca 1981 r.
We wtorek odbyła się uroczystość otwarcia wystawy zdjęć upamiętniających to wydarzenie. – To jedna z serii wystaw w ramach Roku Wolności – mówił prowadzący wydarzenie Błażej Stawiarski. Podczas niego, obecna była m.in. młodzież z II LO w Bydgoszczy. – To ważna karta nie tylko w historii Bydgoszczy – przyznał wiceprezydent miasta Mirosław Kozłowicz. – Tym, którzy 38 lat temu podjęli walkę, należy się szacunek i dozgonna wdzięczność – dodawał. Głos zabrał również uczestnik tamtych wydarzeń, obecny senator Jan Rulewski. – To był taki czas, w którym miasto Bydgoszcz nie tylko pojawiło się medialnie, ale również taki, w którym inni wygrali ten czas dla siebie, miasta, Polski, dla porozumień sierpniowych – tłumaczył. Zwrócił też uwagę, że w tamtym okresie czasu świat zauważył, że Bydgoszcz jest miastem otwartym i że ludzie nie myślą tylko o sobie. – Dziś mogę powiedzieć z pewną dumą, że wówczas Bydgoszcz zdała egzamin. Nie ma wolności bez Bydgoszczy – zakończył.
Po południu, złożono kwiaty przed tablicą przy budynku przy ul. Dworcowej 87, gdzie odbyły się wydarzenia sprzed 38 lat, a potem uroczystości przeniosły się do siedziby Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- PESA Bydgoszcz z kolejnym kontraktem. Tym razem na pociągi dla Dolnego Śląska [WIZUALIZACJE] - 20 kwietnia 2025
- Rekordzista Chyliński i kontuzja Nowakowskiego. Enea ABRAMCZYK Astoria po ćwierćfinale I ligi - 19 kwietnia 2025
- Siatkarki Pałacu szóstą drużyną Tauron Ligi. Porażka na koniec sezonu w Radomiu - 17 kwietnia 2025