Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWspomnienie dawnej Bydgoszczy – nowa wystawa w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW
01.06.2017 | 12:53

Wspomnienie dawnej Bydgoszczy – nowa wystawa w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW

Szykuje się niezwykła "podróż" śladami przeszłości...

Na zdjęciu: Stara pocztówka z Bydgoszczy.

Fot. Materiały organizatora.

5 czerwca (poniedziałek), o godz. 18.00, w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW (ul. Berwińskiego 4) odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Wspomnienie dawnej Bydgoszczy”, prezentowanej w ramach realizacji projektu wystawienniczego „Miasto – Ludzie – Pamięć”.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE „MIASTO – LUDZIE – MUZEM” [KLIK]

To będzie swoisty spacer po dawnej Bydgoszczy – śladem działalności berlińskich architektów. Kilkanaście wielkoformatowych plansz prezentowanych w Muzeum przeniesie widzów do miasta śmiałych wizji i pionierskich rozwiązań architektonicznych. Wiele budynków zaprojektowanych przez światowej sławy twórców przełomu XIX i XX w. możemy podziwiać do dziś, ale są też takie, jak np. Teatr Miejski w Bydgoszczy, który zachował się jedynie na fotografiach, pocztówkach, we wspomnieniach najstarszych mieszkańców Grodu nad Brdą.  Wystawa przybliża sylwetki głównych architektów tzw. „Małego Berlina” oraz ich dzieła.

O perłach bydgoskiej architektury opowiedzą dr Daria Bręczewska – Kulesza oraz dr Agnieszka Wysocka,  w trakcie wykładu zatytułowanego „Dzieła architektów berlińskich w Bydgoszczy w drugiej połowie XIX i na początku XX stulecia”.

 Ekspozycji towarzyszą dodatkowe atrakcje, m.in. premierowy pokaz zabytkowego Sztandaru Towarzystwa Młodzieży „Naprzód” działającego od lat dwudziestych przy bydgoskiej Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim oraz prezentacja widokówek ze zbiorów Pracowni Pamięci Bydgoszczan i Regionu Biblioteki Uniwersyteckiej. Wydarzenie jest jednym z działań zaplanowanych

Wystawa czynna będzie od 5 czerwca – 13 października 2017 r. Wstęp wolny!


Powiązane treści