Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWybitne osoby z naszego województwa bohaterami komiksów!
14.03.2021 | 09:23

Wybitne osoby z naszego województwa bohaterami komiksów!

Na zdjęciu: Fragment komiksu wydanego na zlecenie urzędu marszałkowskiego

Fot. mat. prasowe urzędu marszałkowskiego

Wybitne osoby związane z naszym regionem zostały bohaterami serii komiksów. Publikacje zostały przygotowane na zlecenie urzędu marszałkowskiego.

– Dzięki atrakcyjnej formie komiksu przybliżamy historie niezwykłych postaci. Nie byłoby to możliwe bez twórczego zaangażowania scenarzysty i rysowników oraz naukowców na co dzień zajmujących się odkrywaniem historii związanej z naszymi bohaterami – mówi marszałek Piotr Całbecki.

  • „Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza” o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej, gdy Raczkiewicz został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Do wydarzeń z życia Raczkiewicza autorzy włączyli wątki sensacyjne i dramatyczne.
  • „Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” o ostatnich, najbardziej tragicznych wydarzeniach z życia kapelana „Solidarności”, męczeńskiej drodze wiodącej z Bydgoszczy, przez Górsk, Toruń i Włocławek.
  • „Edward Stachura. Wędrówką życie jest człowieka” o życiu wybitnego artysty, który urodził się w 1937 roku w rodzinie polskich emigrantów zarobkowych we Francji. Po powrocie do Polski zamieszkał z rodzicami w Łazieńcu koło Aleksandrowa Kujawskiego. Po ukończeniu podstawówki przeniósł się do Ciechocinka, gdzie rozpoczął naukę w liceum. Tam zaczął pisać wiersze. Stachurę zapamiętamy przede wszystkim jako prozaika, poetę i pieśniarza, którego teksty wykonywali i wykonują twórcy poezji śpiewanej i piosenki literackiej.
  • „Jan Czochralski. Człowiek, który zmienił świat” o Janie Czochralski z perspektywy dalekiej przyszłości, roku 2234. Dowiadujemy się o jego losach i dziełu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie współczesną technologię.
  • „Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei” o niekwestionowanej gwieździe polskiego kina przedwojennego, która urodziła się w 1904 roku w Toruniu i tam też zadebiutowała w 1926 roku na deskach Teatru Miejskiego, statystując w operetce ,,Księżniczka czardasza”. Do wybuchu II wojny światowej występowała w filmach, spektaklach teatralnych i kabaretowych. W czasie okupacji była aktorką i działaczką konspiracyjną – dowodziła kobiecym batalionem ,,Sokół” podczas Powstania Warszawskiego.
  • „Jan Paweł II – Nasz patron” o pielgrzymkach papieża do naszego regionu z perspektywy osób uczestniczących w jego wizytach w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, które opowiadają o swoich wspomnieniach studentowi, piszącemu pracę magisterską na temat patrona województwa kujawsko-pomorskiego.
  • „Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy” o kryptologu, który dzięki swojemu geniuszowi matematycznemu złamał kod Enigmy, co umożliwiło zakończenie II wojny światowej kilka lat później.
  • „Cena odwagi. Generał Elżbieta Zawacka” o konspiracyjnej działalności torunianki podczas II wojny światowej i jej podróżach jako kurierki Armii Krajowej. Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, a rysunki wykonał Jacek Michalski.

Komiksy można zobaczyć TUTAJ

Już w ubiegłym roku powstały publikacje poświęcone ważnym rocznicom: stuleciu powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski „Wolność nie umiera nigdy” oraz setnej rocznicy Cudu nad Wisłą. Komiks „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921. Ostatni bastion” przybliża przebieg wydarzeń podczas obrony Włocławka w sierpniu 1920 roku. Ukazuje ówczesną sytuację i nastroje mieszkańców oraz mobilizację polskiego społeczeństwa do przeciwstawienia się agresorowi ze wschodu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści