Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyborcza dogrywka. W niedzielę druga tura wyborów samorządowych

Dodano: 19.04.2024 | 06:05

Na zdjęciu: Wójt Osielska Wojciech Sypniewski przegrał w pierwszej turze głosowania z Januszem Jedlińskim. Obaj w niedzielę zmierzą się w drugiej turze głosowania.

Fot. Archiwum

W pierwszej turze, wybór prezydenta rozstrzygnął się w Bydgoszczy i Grudziądzu, ale już np. w Toruniu, Inowrocławiu i we Włocławku w niedzielę (21 kwietnia) – druga tura wyborów samorządowych. Ta odbędzie się także choćby w Białych Błotach czy w Osielsku.

Przypomnijmy – w Bydgoszczy w pierwszej turze wygrał Rafał Bruski, zdobywając 53,50% głosów, z kolei w Grudziądzu wybór prezydenta także rozstrzygnął się przed dwoma tygodniami. Miastem przez pięć lat nadal zarządzać będzie Maciej Glamowski, którego poparło 68,2% uprawnionych do głosowania.

Te dwa miasta już włodarza wybrały, ale w trzech innych konieczna jest wyborcza dogrywka. W Toruniu mierzyć się będą obecny prezydent Michał Zaleski oraz Paweł Gulewski. To ten drugi wygrał pierwszą turę, zdobywając 38,28% głosów, zaś Zaleski – 26,41%. W najbliższą niedzielę głosować będą także mieszkańcy Włocławka, gdzie o urząd prezydenta ubiegają się Marek Wojtkowski i Krzysztof Kukucki. W pierwszej turze, kandydat Lewicy i były zastępca Wojtkowskiego zdobył 41,4% poparcia, zaś obecnego prezydenta poparło 29,88% wyborców. Druga tura odbędzie się także w Inowrocławiu – tam z kolei o zarządzanie miastem na najbliższą pięcioletnią kadencję ubiegają się Wojciech Piniewski (w pierwszej turze zdobył 36,29% poparcia) i Arkadiusz Fajok (22,43%).

Ale druga tura czeka nas także w miejscowościach powiatu bydgoskiego. W Białych Błotach – podobnie, jak przed pięcioma laty, także i teraz o urząd wójta ubiegają się Dariusz Fundator i Magdalena Maison. Obecny wójt gminy zdobył 38,5% głosów w pierwszej turze, a jego kontrkandydatka – 30,63%. Równie ciekawie zapowiada się walka o władzę w Osielsku, gdzie mierzyć się będą Janusz Jedliński z rządzącym gminą nieprzerwanie od 1996 roku Wojciechem Sypniewskim. I to ten pierwszy wygrał w pierwszej turze, zdobywając blisko 39,5% głosów wyborców, zaś Sypniewskiego wsparło 32,11% głosujących.

W niedzielę, głosować będą także mieszkańcy Dobrcza – w drugiej turze rywalizować będą Sebastian Horodecki (31,06% głosów) i Rafał Modlisz (24,11%) oraz dwóch gmin, w których dojdzie do zmiany władzy. W Nowej Wsi Wielkiej nie kandydował dotychczasowy włodarz gminy, wójt Wojciech Oskwarek. Przed dwoma tygodniami, Zbigniew Wiśniewski zdobył 32,21% poparcia wyborców, a Tomasz Hermann – 31,80% i to oni powalczą w niedzielnej dogrywce. W Solcu Kujawskim, z fotelem burmistrza pożegna się Teresa Substyk, zaś w drugiej turze zmierzą się Adam Michalak (36,84% poparcia w pierwszej turze) i Wojciech Elszyn (35,41%).

Piątek, 19 kwietnia jest ostatnim dniem kampanii wyborczej, od północy w miastach i gminach, w których odbędzie się druga tura wyborów samorządowych, obowiązywać będzie cisza wyborcza. Ta potrwa do zamknięcia lokali wyborczych, a głosowanie odbywać się będzie w godzinach 7:00 – 21:00.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Efg
Efg
1 miesiąc temu

Goodbye Sypniewski