Bydgoszcz
7C
Opady
49% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 6
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWybrano „Ośmiu Wspaniałych”. Natalia Nowicka będzie reprezentować Bydgoszcz w kraju [ZDJĘCIA]
28.05.2018 | 15:52

Wybrano „Ośmiu Wspaniałych”. Natalia Nowicka będzie reprezentować Bydgoszcz w kraju [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Natalia Nowicka - wspaniała, która będzie reprezentować Bydgoszcz w ogólnopolskiej edycji konkursu "Ośmiu Wspaniałych".

Fot. Stanisław Gazda

Celem wydarzenia jest promowanie i docenienie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei wolontariatu na terenie Bydgoszczy. Gala to także okazja do integracji środowiska wolontariuszy, do poznania tych, którzy poświęcając swój prywatny czas, działają na rzecz innych.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski otwierając kolejną Galę Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” zauważył, iż świetnie do niej pasują słowa znanej piosenki Anny Jantar. Żeby szczęśliwym być, drugiemu szczęście dać, wystarczy czasem bardzo niewiele: dotyk, uśmiech. I Wy to wspaniale potraficie robić – powiedział prezydent miasta.

Inspiracją do zorganizowania konkursu był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele nawiązuje do założeń konkursu, który zapoczątkowała Joanna Fabisiak, prezes warszawskiej Fundacji „Świat Na Tak”. Ustrój Warszawy zakłada funkcjonowanie ośmiu dzielnic-gmin, stąd nazwa „Ośmiu Wspaniałych”.

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” ma za zadanie promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodych ludzi, wrażliwych na potrzeby innych oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.

Koncepcja konkursu jest prosta. Miasto dokonuje wyboru, a następnie przedstawia całej Polsce swoją wspaniałą młodzież. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: I etap – na szczeblu lokalnym oraz II etap – na szczeblu ogólnopolskim. Dopuszczone były dwie formy zgłoszeń – indywidualne lub grupowe w kategoriach: Ósemeczka (klasa 4-6 Szkoły Podstawowej), Ósemka Junior (klasa 7-8 Szkoły Podstawowej), Ósemka Senior (klasa 1-5 Szkoły Ponadpodstawowej), klasa 4-8 Szkoły Podstawowej w kategorii „Ósemeczki- Grupy”, klasa 1-5 Szkoły Ponadpodstawowej w kategorii „Ósemki- Grupy.”

Po wnikliwej analizie zgłoszeń i wysłuchaniu kandydatów, jury wyłoniło laureatów. W kategorii Ósemka: Natalia Nowicka – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 7 w Bydgoszczy, Weronika Pryła – Bursa Nr 1 w Bydgoszczy, Zuzanna Zielińska – Szkoła Podstawowa Nr 64 w Bydgoszczy, Wiktoria Ziętak – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 7 w Bydgoszczy, Paulina Włoch – Bursa Nr 1 w Bydgoszczy, Joanna Barwińska – Zespół Szkół Chemicznych w Bydgoszczy, Anna Grzonka – Szkoła Podstawowa Nr 30 w Bydgoszczy, Agata Wnęk – Szkoła Podstawowa Nr 30 w Bydgoszczy.

W eliminacjach ogólnopolskich Bydgoszcz będzie reprezentowana przez Natalię Nowicką z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 7 w Bydgoszczy.

Przyznano także wyróżnienia w kategorii Ósemeczka: Ewa Kuźniak Zespół Nr 29 w Bydgoszczy, Wiktoria Chylińska Zespół Nr 29 w Bydgoszczy, Alicja Jóźwiak Zespół Nr 29 w Bydgoszczy, Julia Siemaszko Zespół Nr 29 w Bydgoszczy.

Ponadto w kategorii Zgłoszenia Grupowe wyłoniono laureata, którym został Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2 w Bydgoszczy.

Natalia Nowicka — laureatka w kategorii Ósemka wytypowana do konkursu ogólnopolskiego, to optymistycznie nastawiona do życia uczennica drugiej klasy liceum. Natalii przyświecają słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest.”

Wolontariuszem jest od 2008 roku udzielając się w różnych akcjach na rzecz osób niepełnosprawnych, dzieci będących w żałobie, Hospicjum Domowego, jak również w wolontariacie medialnym, gdzie prowadziła własna audycję w młodzieżowym OMG Radio. Z innych jej osiągnięć warto wymienić tytuł Wolontariusza Roku 2016, który zdobyła w konkursie powiatu nakielskiego. Akcje, w których między innymi brała udział to: Hospicjum to też życie, Głosy dla hospicjum, Wolontariat w akcji 2016, Targi edukacyjne „Szkoła- Praca- Kariera”.

Marzeniem Natalii jest studiowanie na kierunku resocjalizacja oraz uczestnictwo w wyjazdach misyjnych.

Rekomendujący Natalię Nowicką napisali o niej, iż jest osobą kreatywną i asertywną. Jej pasją jest pomoc innym. Natalia jest bardzo ambitną uczennicą, której zainteresowania i sukcesy z nimi związane napawają dumą i z pewnością zasługują na uznanie. Świadczy czynności wolontariuszki sumiennie i rzetelnie. W pracy Natalię cechuje autentyczna pasja i zaangażowanie. Znakomicie sprawdza się zarówno w sytuacjach indywidualnych, jak i w pracy zespołowej, dzieląc się zadaniami czy nadając tempo pracy.

Ma bardzo dobry kontakt z podopiecznymi fundacji, z dziećmi będącymi w żałobie, z osobami z niepełnosprawnościami. Natalia w miarę swoich możliwości, w każdy poniedziałek przychodzi na spotkania dla wolontariuszy. Bierze udział w planowaniu kolejnych wydarzeń. Swoje zadania realizuje także samodzielnie, poza siedzibą Fundacji. Nie boi się trudnych wyzwań, czasochłonnych i odpowiedzialnych zadań.

Najpełniej realizuje się w pracy medialnej. Każde z wydarzeń jest dobrze udokumentowane przez nią zdjęciami, krótkimi notatki i artykułami. Wypowiedzi Natalii na temat pracy wolontariuszy wspierających potrzeby Hospicjum Domowego, kilkakrotnie były publikowane w lokalnej prasie.

Otrzymała tytuł Wolontariusz Roku 2016. Natalia brała aktywny udział w akcjach charytatywnych (przygotowanie palemek na coroczną kwestę w Niedzielę Palmową, charytatywny koncert Antoniny Krzysztoń), promujących badania profilaktyczne (mammografia, wczesne wykrywania raka skóry). Natalia była niezastąpiona w czasie happeningu na rynku naszego miasta nakłaniającego do badań.

W roku szkolnym 2016/2017 aktywnie udzielała się jako redaktor prowadzący audycję autorską w OMG Radio, wolontariusz Młodzieżowego Centrum Informacji i Rozwoju pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Pełniła funkcję organizacyjną, logistyczną ,opiekuńczą oraz fotoreporterską m.in. Gwiazdka z Sercem dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych ,Forum Szkół i Pracodawców CV 20 i 7,spotkań filmowych Zabawnego Klubu Filmowego „ Zygzak”, Pikniku Organizacji Pozarządowych.

Natalia jest obdarzona urokiem osobistym a jej uśmiech sprawia , że atmosfera pracy podczas imprez skierowanych m.in. do młodego odbiorcy staje się wielką przyjemnością i frajdą dla pozostałych wolontariuszy i dorosłych koordynatorów.

Posłuchajcie naszej rozmowy z Natalią Nowicką:


Powiązane treści